• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

Gebelikte sindirim sistemi hastalıkları

İLETİŞİM ve ADRES:

0216 386 37 50 
0543 386 37 50

KÜÇÜKBAKKALKÖY MAH, EFE SOK, NO:6

ATAŞEHİR İSTANBUL

Gebelik ve Sindirim Sistemi Hastalıkları

Gebelikte en sık görülen sindirim sistemi rahatsızlıkları nelerdir?

Gebeliğin bulantı ve kusmaları (Hiperemezis gravidarum), kabızlık ve reflü özefajit

Gebelikte görülen kabızlığın sebebi nedir? Nasıl tedavi edilir?


Gebelikte artan progesteron hormonu barsak hareketlerini yavaşlatarak kabızlığa neden olabilir. Posalı yiyecekler tüketilmeli, 
Düşük ve Düşük Tehdidi  ile Erken Doğum Tehdidi  gibi riskli bir durum yoksa hareketli olunmalıdır. Gerekirse hekime danışarak kabız ilacı kullanılabilir.

Reflü özefajit nedir?


Gebelikte artan progesteron hormonu ve büyüyen rahmin etkisi nedeniyle midedeki asitli yemek artıklarının yemek borusuna kaçması nedeniyle yemek borusunda yanma hissi oluşmasıdır.

 

Reflü özefajitte tedavi nasıl yapılır?


Yemek yenildikten sonra hemen yatılırsa reflü olur. Bu nedenle yatmadan önceki son 2-3 saatte yemek yenmemelidir. Sık ve az yemek yemek, yatak başının yükseltilmesi ve antiasit denilen ilaçlar kullanılabilir.

Gebelikte reflü hastalığı nasıl tedavi edilir?
Diğer görülebilecek sindirim sistemi hastalıkları nelerdir?


Mide ve oniki parmak barsağı ülseri, apendisit, pankreatit, kolesistit (safra kesesi iltihabı), kolelitiazis (safra taşı hastalığı) gibi sindirim sistemi hastalıkları da nadir de olsa gebelikte görülebilir. Daha da nadir olarak, akut yağlı karaciğer, HELLP sendromu (HELLP sendromuna 
Gebelik ve Hipertansiyon  bölümünde değinilmiştir) ve viral hepatit gibi daha ciddi hastalıklar görülebilir. Akut yağlı karaciğer, HELLP sendromu ve viral hepatit (bulaşıcı sarılık) gebelikte çok ciddi seyreder. Bulgulardan biri de şiddetli bulantı-kusma olabilir.

Gelen sorular: Gebelikte reflü hastalığının tedavisi nasıl yapılır?, Gebelikte kabızlık sık mı görülür?

Hava Durumu
Saat