• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

Adet (regl) düzensizliği

İLETİŞİM ve ADRES:

0216 386 37 50 
0543 386 37 50

KÜÇÜKBAKKALKÖY MAH, EFE SOK, NO:6

ATAŞEHİR İSTANBUL

ADET (REGL) DÜZENSİZLİĞİ:

Adet düzensizliği nedir?

Adet kanamasının normal periyodunun dışında ağır olarak geçmesi, sık olması veya düzensiz olmasına düzensiz adet kanaması denir. Adet kanaması düzensizliklerinin yaklaşık %25'i üreme organları ile ilgili hastalıklardan kaynaklanırken, geri kalan %75'inde hormonal düzensizlikler söz konusudur. Ergenlik öncesi (Ergenlik Çağı Değişimleri ) veya menopoz sonrası (Menopoz ve Osteoporoz ) vaginal kanama (Menopoz sonrası kanama (Postmenopozal kanama) Anormal kanama )olması, mutlaka araştırılması gereken ciddi durumlardır. Düzensiz vaginal kanamanın hormonal olmayan sebepleri arasında; cinsel organlarda travmaya bağlı kanama, rahim veya rahim ağzı iltihabı (Vaginal akıntı (Lökore) Servisit (Rahim Ağzı Yarası) ) rahim Myom (Leiomyom) ları, Adenomyozis  hastalığı, rahim ağzının ve rahim iç zarının iyi huylu veya kanser türü hastalıkları (Serviks kanseri Serviks Prekanseröz Lezyonlar (CIN) Endometrium Kanseri ve Uterus Sarkomu ,  Endometrium hiperplazisi )) sayılabilir. Düzensiz vaginal kanaması olan kadınlarda yaş önemlidir. 40 yaş öncesi olan düzensiz kanamalar çoğunlukla hormonal nedenlerle iken 40 yaş sonrasında hormon dışı sebeplerle olma ihtimali yüksektir. Rahim içi araç kullanımı (spiral), doğum kontrol hapı veya aylık doğum kontrol iğneleri kullanımı da (Aile Planlaması başlığı altında gebelikten korunma yöntemlerinin tümünü inceleyebilirsiniz) düzensiz vaginal kanama yapabilir. Gebeliğin erken dönem komplikasyonları da (Düşük ve Düşük Tehdidi Dış gebelik Mol gebeliği (Üzüm Gebeliği) ) kanama şikayeti yapabilir.

Muayene sırasında kanamaya neden olabilecek faktörler tek tek gözden geçirilir. Vajina, rahim, yumurtalıklar değerlendirilir. Ultrasonla rahim ve yumurtalıklara ait bir kitle olup olmadığı araştırılır. Aynı yöntemle rahim iç zarının kalınlığı ölçülür. 40 yaş sonrası kanamanın belirgin bir nedeni saptanamamışsa rahim iç zarından biopsi yapılması gerekmektedir. Bu şekilde rahim iç zarının yapısı mikroskopik olarak değerlendirilir.

Kanamanın nedeni üreme organlarından kaynaklanmakta ise yani hormon düzensizliği değilse tedavi nedene yönelik olarak yapılır. Örneğin, Myom (Leiomyom)  varsa ve anormal kanama durumu kontrol altına alınamıyorsa,  ameliyat tedavisi uygulanır. Tüm bu araştırmalar sonucunda kanamaya neden olabilecek bir hastalık saptanmamışsa adet düzensizliği hormonal dengesizlik nedeni iledir. Bu durumda adet düzenleyici ilaçlarla kanamalar düzene sokulmaya çalışılır. Bu tedavide çoğunlukla doğum kontrol ilaçları kullanılmakta ise de alternatif ilaç tedavileri de mevcuttur.

 

Doğum kontrol hapları; rahim ve yumurtalık kanseri riskini azaltır mı?Gelen sorular: Adet regl düzensizliği veya düzensiz adet niçin olur?, Adet düzensizliği tedavisi nasıl yapılır?

Hava Durumu
Saat