• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

Vajinal akıntı (Lökore)

İLETİŞİM ve ADRES:

0216 386 37 50 
0543 386 37 50

KÜÇÜKBAKKALKÖY MAH, EFE SOK, NO:6

ATAŞEHİR İSTANBUL

 vajinit-ve-vajinal-akinti--lokore

VAJİNAL AKINTI (LÖKORE)

Fizyolojik yani normal vajinal akıntı nedir?


Üreme çağındaki her bayanda az miktarda şeffaf, kaygan ve kokusuz bir vaginal akıntı vardır. Normalde var olan bu vajinal sıvıya fizyolojik vaginal akıntı denir.
Hormonların etkisiyle rahim ağzındaki bezlerden ve vajinadaki bezlerden salgılanan bu sıvı vajina kayganlığını sağlayarak cinsel ilişkinin rahat olmasını sağlar.
Menopozdan ( 
Menopoz ve Osteoporoz  başlığı altında menopoz bölümünü okuyabilirsiniz) sonra östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak vajinal sıvının azalması neticesinde Vajinal Kuruluk  ortaya çıkar.
Yumurtlama zamanında yani iki adet kanamasının tam ortasındaki günlerde fizyolojik (normal) vajinal akıntı artar. Hatta bazen iç çamaşırını lekeleyecek kadar vajina dışına çıkabilir. Bu akıntı, tam yumurtlama gününde yumurta akı kıvamında çekince uzayan, sümüksü ve şeffaf bir görünüm alır. Bu şekildeki vajinal bir akıntı aslında yumurtlamanın habercisidir.

Miktarı ne olursa olsun, fizyolojik akıntı renksiz, kokusuzdur, kaşıntı ve rahatsızlığa neden olmaz.

Vajinanın en önemli özelliklerinden biri zararlı bakterilere karşı savunmada yer alan ve laktobasil adı verilen yararlı bakterileri içermesidir. Vajina PH'sının asit ortam olmasını sağlayan bu laktobasiller sayesinde enfeksiyonlara koruma sağlanmış olur.

Laktobasillerin azaldığı durumlarda vajinal enfeksiyonların (Vajinitlerdeki 
Vaginal akıntı (Lökore)  patolojik yani hastalık belirtisi sayılır) görülme olasılığı artar.

Patolojik (Anomal) vajinal akıntı nedir?


Vajina iltihabına "vajinit" ve serviks denilen rahim ağzının iltihabına "
Servisit (Rahim Ağzı Yarası) " denir. Vajinit ve servisitlerin en önemli bulguları da normalden farklı olan, yani fizyolojik olmayan patolojik Vaginal akıntı (Lökore) dır.

Vajinitteki akıntı fizyolojik akıntılardan farklıdır. Vajinitteki akıntı daha bol miktardadır, kötü, rahatsız edici kokusu olabilir ve daha koyu kıvamlıdır. Bazen süt kesiği veya yoğurt kıvamında olabildiği gibi bazen de köpüklü ve bol sarı-yeşil renkte olabilir.

Serviks iltihaplarında (
Servisit (Rahim Ağzı Yarası) ) ise anormal vajinal akıntılar yanında, vajinitten farklı olarak kasık ve bel ağrıları olabilir.

Enfeksiyon ve iltihabi durumlar dışında da birçok kadın hastalığı vajinal akıntıya neden olabilir. Genital bölgede kullanılan kokulu parfümler, pedler, tamponlar veya prezervatif  (
Aile Planlaması  başlığı altında prezervatif (kondom = kaput) ve diğer korunma yöntemlerini inceleyebilirsiniz) gibi yabancı maddeler de vajinada tahriş yaparak akıntıya neden olabilir.

Tüm bu nedenler dışında nadiren de olsa üreme organları ile ilgili tümöral durumlarda da kanlı akıntı (özellikle 
Serviks kanseri  yani rahim ağzı kanserinde) şikayeti olabilir.

Vajinit neden olur?


Vajinitler başta mayalar (Candida albicans), bakteriler ve protozoonlar (Trichomonas vaginalis) olmak üzere viruslar, klamidyalar, mikoplazmalar gibi çok çeşitli mikroorganizmalar tarafından oluşturulabilir. Bakteriyel vajinozis Gardnerella vaginalis ve anaerobik bakterilerin beraberce yaptıkları enfeksiyondur. Hem gardnerella vajinalis hem de anaerobik bakteriler normal vajina florasında bulunmakla birlikte, vajinozisde sayıları daha fazladır.

Vajinit belirti ve bulguları nelerdir?

En önemli bulgusu vajinal akıntının artmasıdır. Akıntı fizyolojik akıntıdan farklıdır. Akıntı ile beraber sıklıkla kaşıntı şikayeti de bulunmaktadır. Akıntının adetin başlaması ile artış göstermesi trikomonal vajiniti düşündürür. Vajinal kandidiyazisde belirtiler genellikle adetten önce başlamakta, bakteriyel vajinoziste ise belirtilerin adetle ilişkisi bulunmamaktadır.

Klasik olarak trikomonas vaginalis akıntısı yapışkan, sarı-yeşil renkte ve pis kokuludur. Kandida infeksiyonun akıntısı, beyaz gri renkte homojen ve yapışkandır, süt kesiğine benzetilir, Bakteriyel vajinozda ise akıntı beyaz gri renkte ince ve pis kokuludur. Ancak karışık infeksiyonlar sık olabildiğinden akıntının özellikleri karmaşık olabilir. Ayrıca ağrı, kaşıntı ve batma şikayetleri de olabilir. İdrar yaparken yanma, ilişki sırasında ağrı olabilir. Dizüri ve ilişki sırasında ağrı olabilir.

 

 

 

Hava Durumu
Saat