• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

Gebelikte İlaç Kullanımı

İLETİŞİM ve ADRES:

0216 386 37 50 
0543 386 37 50

KÜÇÜKBAKKALKÖY MAH, EFE SOK, NO:6

ATAŞEHİR İSTANBUL

 gebelik-ve-ilac-kullanimi

 

Gebelikte İlaç Kullanımında neler dikkat etmek gerekir


Gebelikte, en masum görünen ilaçların bile bebeğinize zararı olabilir. Size önerilmedikçe hiçbir ilacı kendiliğinizden kullanmayın. Hamilelik dönemi ve öncesinde reçeteli veya reçetesiz satılan tüm ilaçları kullanmadan önce bu dönemde kullanılıp kullanılamayacaklarının araştırılması gerekir. Gebelik dışında kullanıldığında hiçbir yan etkisi olmayan ilaçlar dahi gebelik döneminde kullanıldığında gelişmekte olan bebeğe zarar verebilir. Ancak bu gebelikte hiç bir şekilde ilaç kullaılamaz anlamına gelmez. Herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmayan (
Aile Planlaması  yöntemi) bir kadın adet döneminin ikinci yarısında gebe olduğunu düşünerek gerekli önlemleri almalı ve kendine zarar verebilecek şeylerden kaçınmalıdır. Doktora danışmadan kullandığınız, yan etkisi az olan ve reçetesiz satılan birçok ilaç gebelik sırasında kullanıldığında gelişmekte olan bebeğe zarar verebilir.

Normal bir gebenin ihtiyacı olan tek ilaç, demir içeren preparatlardır. Özellikle 28. haftadan sonra demir ihtiyacını sadece yiyeceklerle karşılamak mümkün değildir. O nedenle, size önerilen demir ilaçlarınızı, doğumdan sonra en az 3 ay kadar daha devam edecek şekilde, aksatmadan kullanmalısınız. Demir ilaçlarının başlama zamanı olarak, hekimler arasında farklılıklar olabilir. Bazıları gebeliğin hemen başında, bazıları daha ileri haftalarda başlamaktadır.

Bir de folik asit alımı konusu önemlidir. Folik asit bir tür vitamin olup, eksikliğinde, embriyonun beyin-omurga gelişiminde bazı kusurlar oluşabilmektedir. Bu vitamin gebeliğin çok erken günlerinde alınırsa bu hasarların oluşumunu yarı yarıya azaltmaktadır. 7. haftadan sonra ise, beyin gelişimi tamamlandığından bu etkisi biter. Bu nedenle folik asit içeren ilaçlardan tam anlamıyla faydalanabilmek için, hamileliğe niyet edildiği andan itibaren alınmalıdır.

Gebelik öncesinde sağlık sorunlarına bağlı ilaç kullanan anne adayları; Hipertansiyon (
Gebelik ve Hipertansiyon ), tiroid hastalığı ve guatr, şeker hastalığı (Gebelikte Diabet (Gizli Şeker) ) ve epilepsi (Gebelik ve Sara (Epilepsi) Hastalığı ) gibi sürekli ilaç kullanımını gerektiren durumlarda doğum kontrol uygulaması kesilmeden önce gebelik döneminde anne adayının önceden varolan sağlık probleminin tedavisine nasıl devam edileceği belirlenmelidir. Gebelik öncesinde kullanılan ilaçların birçoğu gebelik döneminde kullanılamaz. Gebelik dönemi anne adayının kullandığı birçok ilacın dozunun tekrar ayarlanmasını gerektirir. Anne adayını gebelik öncesindeki sağlık problemi nedeni ile takip eden doktor ve gebeliği takip edecek olan kadın-doğum hekimi beraber değerlendirmeli ve gebeliği süresince beraber takip etmelidir. Gebelikte enfeksiyon ve soğuk algınlığı durumlarında da antibiyotik ve ağrı kesici-ateş düşürücü ilaçlar, doktor önerisiyle kullanılabilir. 

İlaçların Riske Göre Sınıflandırılması nasıl yapılır? 


İlaçlar gebelik dönemindeki etkilerine göre 4 kategoriye ayrılırlar:
- Kategori A; Bu kategorideki ilaçlar gebelik sırasında kullanımlarında herhangi bir sakınca olmayan ilaçlardır, örneğin vitaminler önerilen dozlarda kullanılabilir.

- Kategori B; Bu kategorideki ilaçlar gebelik sırasında kullanımlarında çok ciddi risk içermeyen ilaçlardır. Gerekli olduğu durumlarda doktor kontrolü altında kullanılabilirler. Enfeksiyonların tedavisinde kullanılan penisilin ve sefalosporin grubu ilaçlar ile ağrı kesici grubundan parasetamol bu kategoridedir.

- Kategori C; Bu kategorideki ilaçlar gebelik sırasında kullanımlarındaki zararlı etkileri kesinleşmemiş ilaçlardır. Hayvan deneylerinde ilaçların zararlı olabileceğine dair veriler elde edilmiştir.

- Kategori D; Bu kategorideki ilaçların gebelik sırasında kullanılması bebek için risk oluşturur. Epilepsi tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar gibi mutlaka kullanılmaları gerektiğinde, anne adayının ve bebeğin sağlığı açısından yarar zarar durumu değerlendirilerek karar verilir.

- Kategori X ; Bu kategorideki ilaçlar gebelik sırasında kesinlikle kullanılmaması gereken ilaçlardır

Gelen sorular: Gebelikte hiç bir şekilde ilaç kullanılmaz mı?, Gebelikte antibiyotik, ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilr mi? Gebelikte ilaç kategorisi ne demektir?

 

 

 

Hava Durumu
Saat