• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

Orgazm

İLETİŞİM ve ADRES:

0216 386 37 50 
0543 386 37 50

KÜÇÜKBAKKALKÖY MAH, EFE SOK, NO:6

ATAŞEHİR İSTANBUL

ORGAZM

 orgazm

 

Orgazm ne demektir?

Orgazm; cinsel uyarı, zevk ve haz duygusunun en yüksek noktasıdır. Orgazm esnasında nefes alıp verme sıklığında, kalp hızında ve kan basıncı denen tansiyonda artış olur, göz bebekleri büyür, dudaklar koyulaşır, göğüs uçları dikleşir, vajina girişi ıslanır, klitoris sertleşir. Artan heyecan duygusuyla birlikte cilt rengi kızarır ve terleme olur. Kadında vajina girişindeki büyük dudaklar, klitoris, vajina peniste olduğu gibi büyür ve genişler.

Orgazm, vajinada ve/veya rahimde hissedilebilen istemsiz ve zevk veren kasılmalarla kendini belli eder. Bazen de orgazmdan hemen önce dakikalarca süren bir haz yani zevk alma dönemi olabilir. Bazı kadınlarda da orgazm kasılmalar olmadan gerçekleşebilir. İstemsiz kasılmalar bazen yalnızca cinsel organlarda değil; bacaklar, karın, kollar ve sırtta da görülebilir. Orgazm öncesinde vajinadan ve Bartholin bezlerinden salgılanan salgılar vajinayı iyice kayganlaştırır. Orgazm sırasında meydana gelen kasılmaların spermleri vajinadan rahim ağzına doğru ilerlettiği düşünülmektedir.

 

Orgazmın tipleri nelerdir?

Kadın vücudunda en erojen yani cinsel haz açısından önemli yerler klitoris ve vajinanın dış 1/3'lük kısmıdır. Klitorise bızır da denir. Orgazm da vajinal ve klitoral orgazm olarak ikiye ayrılabilir. Klitorisin cinsel zevk ve hazdan başka bir görevi yoktur. Klitorisin etrafındaki dokular da çok duyarlıdır. Birçok kadın için klitoral orgazm en yoğun orgazm şeklidir. Bazı kadınlar vajinal orgazma daha zor ulaşabilirler. Vajinal ve klitoral orgazmların her ikisi de farklı cinsel haz ve zevk alma biçimleridir. Her kadın kendi açısından ve kendi deneyimleri ile birini daha çok tercih edebilir. Bu nedenle kadının eşinin, tercih edilen orgazm tipini bilmesi önem taşır.

Cinsel ilişkide sırasında aynı anda orgazm olunması diye bir zorunluluk yoktur. Önemli olan nokta kadının ya eşi ile birlikle ya da eşinden önce orgazma ulaşmasıdır. Çünkü erkeğin orgazm olmasından sonra sonra penisin ereksiyon yani sertleşme yeteneği kaybolmaya başlar. erkeğin yeni bir ilişkiye hazır olması belli bir süre geçmesi gerekir. Kadınlarda ise böyle bir süre yoktur ya da çok kısadır. Kadınlar aynı ilişki içinde birden fazla sayıda orgazm olabilecekleri gibi kısa süre sonra başka bir ilişkide de orgazm olabilirler. Bunun için erkeğin, kadının orgazm olabilmesi için gerekli koşulları sağlaması ve ondan önce orgazma ulaşmaması daha uygun olur.

Gelen sorular: Orgazm ne demektir?, Orgazm süresi kadınlarda erkeklere göre daha mı uzun sürer?

Hava Durumu
Saat