• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

Çikolata kisti (Endometrioma)

İLETİŞİM ve ADRES:

0216 386 37 50 
0543 386 37 50

KÜÇÜKBAKKALKÖY MAH, EFE SOK, NO:6

ATAŞEHİR İSTANBUL

 Çikolata kisti

ENDOMETRİOMA (ÇİKOLATA KİSTİ)


 Endometrioma çikolata kisti 

Çikolata kisti (endometrioma) nasıl oluşur?

Çikolata kistleri (endometriyoma) rahmin en iç tabakasının yani endometrium tabakasının yumurtalıklar üzerinde bulunması ve kistleşmesi sonucunda oluşur. İçerisi genellikle kahverengi koyu bir sıvı ile doludur bu yüzden çikolata kisti adı verilmiştir. Genellikle etraf dokulara, tüplere, barsaklara yapışık olarak izlenirler. Kötü huylu veya kanser türünden bir kist değildir. Genellikle 4-5 santimetre boyutlarındadır, ancak bazen daha küçük veya 10-15 cm kadar büyük de olabilmektedir.

Laparoskopik kapalı çikolata kisti endometrioma ameliyatı (video)Çikolata kistinde (endometrioma) ne gibi şikayetler görülür?

Endometriozise benzer şikayetler; Kasık Ağrıları Ağrılı Cinsel İlişki (Disparonia) İnfertilite (Bebek sahibi olamama) Dismenore ( Ağrılı Adet ) burada da görülebilir.

 

Çikolata Kisti, endometrioma kısırlığa (infertilite, bebek sahibi olamama) neden olur mu?
Diğer kistler gibi endometriomalar da nadiren rüptüre olabilir yani yırtılabilir.

Endometrioma çikolata kisti olan kadınlarda adet kanamaları sırasında ciddi ağrılar (dismenore) olabilir.


Bu durumda içerisindeki sıvı karına akacağı için şiddetli karın ağrısı, bulantı, kusma, ateş v.b şikayetler oluşabilir.

Bazı durumlarda endometrioma denilen çikolata kistleri cinsel ilişki sırasında ağrıya (disparoni) sebep olabilir.
 

Yumurtalık Kisti (over kisti) nasıl belirti verir? Mutlaka ameliyat gerekir mi?
Çikolata kistine (endometrioma) teşhis nasıl konur?

Teşhis:

Teşhiste Jinekolojik Muayene ve Jinekolojik Ultrason önemli yer tutar. Ultrasonografi ile endometrioma kisti genellikle tipik görüntüsünden tanınabilir. Kanda bir tümör belirteci olan CA-125 yükselebilir. Kesin tanı ameliyatla çıkarılan kist dokusunun patolojik incelenmesi ile konur.

Çikolata kistine (endometrioma) tedavi nasıl yapılır?


4 cm’den büyük endometriomaların tedavisi ameliyat ile kistin çıkarılmasıdır. Ameliyat genellikle 
Laparoskopik olmakla beraber bazen açık ameliyat da yapılmaktadır. Ameliyatta bazen yumurtalık alınmadan sadece üzerindeki kist alınabilir, ancak bazen bu mümkün olmaz ve kist yumurtalıkla beraber alınabilir. İleri yaşta olan kadınlarda ve çocuk istemi olmayanlarda kistin yumurtalıkla beraber alınması tercih edilebilir.
Endometrioma kistleri ilaçlar ile genellikle tedavi olmazlar, o yüzden ilaç tedavisi uygulanmaz. Ancak endometrioma kisti ameliyatla alındıktan sonra kistin tekrarlama riskini azaltmak için ilaç tedavisi (doğum kontrol hapları veya geçici olarak menopoza sokan tedaviler) uygulanmaktadır.

 

Çikolata kisti tedavisinde kullanılan doğum kontrol hapları; rahim ve yumurtalık kanseri riskini azaltır mı?Ameliyata ve ameliyat sonrası kullanılan ilaçlara rağmen endometrioma kistinin tekrar oluşması tam olarak  engellenemez. Bazılarında kistler tekrar oluşabilirken bazılarında hayat boyu tekrarlamaz.

Gelen sorular: Çikolata kistinin (endometrioma) içinden içi açılınca erimiş çikolata renginde sıvı çıktığı için mi o isim verilmiştir?, Çikolata kisti (endometrioma) olanların ne gibi şkayetleri ve belirtileri olur?, Her çikolata kisti ameliyat edilir mi? Laparoskopik çikolata kisti ameliyatı başarılı mıdır?

Hava Durumu
Saat