• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

Vestibuler adenit, vulvodini (Vulvar vestibulit sendromu)

İLETİŞİM ve ADRES:

0216 386 37 50 
0543 386 37 50

KÜÇÜKBAKKALKÖY MAH, EFE SOK, NO:6

ATAŞEHİR İSTANBUL

 vulvar-vestibulit-sendromu-

 

Vulvar vestibulit sendromu nedir?

(Vestibuler adenit)


Zaman zaman perine bölgesinde ağrı ve Ağrılı Cinsel İlişki (Disparonia) nedeni olduğu düşünülen bir hastalıktır.Bu problemle ilgili olarak hastanın verdiği tipik hikaye, başlangıçta olmadığı halde sonradan ortaya çıkan aşırı derecede bir disparönidir. Hasta genellikle iyileşme olmaksızın değişik vajinal enfeksiyonlar (
Vaginal akıntı (Lökore) ) nedeniyle aylardır tedavi edilmiştir. Sonunda tanı konulduğunda hiçbir enfeksiyon olmadığı gösterilmelidir. Hastalıklı alanın hassasiyetini anlamak için pamuk uçlu bir çubuk ile vulvo-vajinal halkaya dokunulur. Vajina girişinde arka kısımda kırmızı, hassas bir alan görülürse, vestibuler adenit ya da vulvar vestibulit tanısı konabilir.

Vulvar vestibulit, vulvodini, vestibuler adenit nasıl tedavi edilir?

Tedavi başlangıçta tıbbidir. % 1’lik hidrokortizon merhem günde 2 kez bölgesel olarak uygulanır. 2 hafta süreyle cinsel perhiz önerilir. Daha sonra lokal anestezik (uyuşturucu) merhem ilişki öncesi hassas bölgeye uygulanmalıdır. 2-3 aylık üstteki tedaviden sonra rahatlama olmazsa, adenozis alanı cerrahi olarak (lokal eksizyon) çıkarılır. Bazı vakalarda başka bir alanda hastalık tekrarlayabilir.
 vulvar vestibulit, vestibuler adenit, vulvodini

 

 Gelen sorular: Vulvodini, vestibuler adenit, vulvar vestibulit sendromu nasıl tedavi edilir?

Hava Durumu
Saat