• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

Vajinismus

İLETİŞİM ve ADRES:

0216 386 37 50 
0543 386 37 50

KÜÇÜKBAKKALKÖY MAH, EFE SOK, NO:6

ATAŞEHİR İSTANBUL

 vajinismus

VAJİNİSMUS PROBLEMİ

 vajinismus problemi

NEDEN VAJİNİSMUS HASTALIĞI DEĞİL DE, VAJİNİSMUS PROBLEMİ

Konu başlığına dikkat edilirse, ''vajinismus problemi'' diye yazıldığı hemen görülecektir. Vajinismusu bir hastalık olarak görmek ve öyle kabul etmek başarı şansını azaltabilir. Hastalık diye kabul edilirse, vajinismus tedavisinden bahsetmek gerekir. Halbuki vajinismus bir problemdir ve kişi eğer bu problemin çözülebileceğine inanırsa, çözümü çok kolaydır.

VAJİNİSMUS TANIM 

Cinsel temasın gerçekleştiği bölgeye vajen veya vajina adı verilir. Vajinismus cinsel temas veya ilişki sırasında kadının aşağıdaki şekilde görülen pubokoksigeus ismi verilen vajen kaslarını refleks bir şekilde yani istemsiz olarak kasması sonucunda cinsel ilişkinin hiç olamaması ya da çok zor olması durumuna verilen isimdir. Başka bir anlatımla cinsel birleşme sırasında vajina etrafındaki kasların kasılması sonucunda; tüm vücudu kaplayan bir kasılma olur. Bunu takip eden endişe, korku, kaygı ve panik hali neticesinde kadın bacaklarını sıkıca kapatır ve elleriyle eşini kendi bedeninden uzaklaştırmaya çalışır. 

VAJİNİSMUS PROBLEMİ NE SIKLIKTA GÖRÜLÜR?

Her 100 çiftin 1'inde vajinismus görülebilir. Vajinismus problemi sadece cinsel birleşme sırasında değil, kadın-doğum muayenesi sırasında ya da herhangi bir muayene aletinin veya tuşe muayenesi sırasında parmağın vajene sokulması gibi durumlarda da ortaya çıkabilir.
 vajinismus kasılmaları

B resminde görüldüğü gibi, vajinismus problemi cinsel birleşmeyi engelleyecek şekilde vajinanın giriş kısmındaki kasların istemsiz olarak kasılması durumudur. A resminde ise normal durum görülmektedir.

 vajinismus ve kaslar

VAJİNİSMUS KİMİN PROBEMİDİR?

Vajinismus ailesel bir problem olup, çiftin yani hem kadının ve erkeğin ortak sorunu olarak kabul edilmelidir. Bu nedenle hem erkek hem de kadın diğerini suçlamadan soruna yaklaşmalı ve her iki eş de birbirlerine karşı anlayışlı bir yaklaşım tarzı sergilemelidir.

VAJİNİSMUS PROBLEMİNDE VAJİNA DARLIĞI DURUMU OLABİLİR Mİ?

Vajinusmus problemi olan bayanlar, bunun kendi vajinalarının yapısıyla ilişkisi olduğunu düşünebilirler. Ancak bu doğru değildir, yani vajina darlığı diye bir durum yoktur. Vajina oldukça esnek bir yapıya sahip olup, doğumda yaklaşık olarak çapı 9-10 cm olan bir bebeğin başının çıkmasına izin verecek kadar genişleyebilme kapasitesine sahiptir. Vajina cinsel birleşme sırasında penisin büyüklük durumuna uyum göstererek kendini hazırlama yeteneğine sahiptir. Cinsel birleşmenin durumuna bağlı olarak vajinanın girişe yakın 1/3’lük kısmı gevşeme ve ve genişleme gösterebilir.

VAJİNİSMUS PROBLEMİNİN PSİKOLOJİK OLARAK AÇIKLAMASI NASILDIR?

Psikolojik olarak vajinismus probleminin; kadın bedeninin içine, yani bir anlamda benliğin sınırlarına girilmesine karşı bir savunma mekanizması olarak ortaya çıktığı düşünülmektedir. Vajinismus problemi olan kadının bu istem dışı savunması; saldırgan, zarar verici ve tehdit olarak algıladığı erkek vücuduyla yani penisle birleşmeyi kabul etmemektedir. Bu duygulara ek olarak cinsel birleşmenin kötü ve vücudu kirleten bir olay olarak algılanması da cinselliğe karşı daha da fazla bir direnç ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bunlardan başka vajinismus probleminin nedenlerinde; çocukluktan gelen korkular, suçluluk, ayıp, günah duygularının etkili olduğu bilinmektedir. Korkuların başında, simgesel olarak beyinde aşırı olarak büyütülen bir penis yüzünden çok ağrı, acı, sancı, ızdırap çekme duyguları gelir, bunu parçalanma korkuları takip eder. Bazen buna hamile kalmakla ilgili korkular da eşlik edebilir. Bunlardan başka aşağıdaki durumların da vajinismus probleminin gelişmesine yol açabileceği düşünülmektedir.

- Eksik  ya da yanlış cinsel bilgiler, cinsellik ve ilk cinsel deneyim konusunda doğru olmayan bilgi ve ön yargılar

- Bebeklik ve erken çocukluk döneminden gelen cinsellikle ilgili üzücü olaylar, duyumlar, travmatik yaşantılar ve korkular

- Cinselliği aşağılık bir durum olarak gören, günah ve ayıp diye nitelendiren katı ahlak kurallarına bağlı bir aile ve toplum yapısı

- Eşler arasındaki genel ve cinsel iletişim sorunları

- Cinsel performans kaygısı

- Kızlık zarını kaybetme, yırtılma, parçalanma korkusu

- Otoriter anne ve özellikle baba

- Erken çocukluk ve ergenlik döneminde baba kız ilişkisindeki problemler

- Çocukluk çağından itibaren itibaren erkeklere güvenilmeyeceği duygusunun yerleşmesi ve erkeklerin her zaman için potansiyel tehlike olarak düşünülmesi 

- Kadınların zayıf, çaresiz, mağdur; erkeklerin ise her zaman güçlü, zarar verici ve baskın olarak algılanması

- Cinsel birleşmenin kötü, ayıp, günah ve acı veren bir olay olduğu, ama erkeklerin bunu istediği için kadınların da buna katlanması gerektiği şeklindeki yanlış inancın çocukluk çağından itibaren yerleşmesi

Vajinismus eşler açısından çok sıkıntılı bir problem olabilir, ancak doğru yerde, doğru zamanda ve doğru uzmandan yardım alındığında çözülmesi çok kolay olan bir problemdir. Ancak bu sorunun çözülebilir bir problem olduğunu ve bu problemi çözmek için çaba sarfetmek ve gayretli olmak gerektiğini unutmamak gerekir. Terapist ve vajinismus problemi olan çiftin tam bir iş birliği içinde olması ve verilen sorumlulukları ve ödevleri yapmaları durumunda vajinismusun çözülememesi gibi bir durum söz konusu olamaz.

VAJİNİSMUS KAÇ TÜRDÜR?


*Primer (Birincil) Vajinismus: Bu vajinismus türünde bir kez bile cinsel ilişkinin gerçekleşememesi durumu söz konusudur. Bu durum cinsel hayatın başından itibaren böyledir.

*Sekonder (İkincil) Vajinismus: Cinsel hayat başlangıçta normaldir. Daha sonra gelişen cinsel travma sonrası (problemli doğum, düşük, kürtaj, yanlış yapılan ve ağrılı bir kadın-doğum muayenesi, taciz veya tecavüze maruz kalma gibi) oluşan vajinismus durumudur.

Özellikle daha önceki cinsel ilişkilerde olmamasına rağmen, daha sonradan cinsel ilişkide ağrı (disparoni) hissedilmesi; sekonder (ikincil) vajinismusa sebep olabilir. VAJİNİSMUSUN ÇÖZÜMÜ NEDİR?

 vajinismus çözümü 

Vajinismus probleminin çözümü, eşlerin birlikte görüşmeye alınması ile başlar. Ancak erkeğin çözüm seanslarına kesinlikle katılması şart değildir. Ancak kadına öğretilen bir takım alıştırmalara ev ortamında katılması gerekir. Vajinismus probleminin çok az bir kısmında vajina, kızlık zarı ve genital organlar ile problem olabilir. Bu nedenle bir kadın-doğum hekimi tarafından değerlendirme için kadının muayeneye alınması ile görüşmelere başlanır. Bu muayene işlemi sırasında ağrı, sancı, acı olmayacağı; yapılacak her işlem öncesinde ne yapılacağının açıklanacağı ve kişinin izni olmadan hiçbir işlem yapılmayacağı konusunda garanti verilmelidir.

Vajinismus probleminin çözümünde bilişsel davranışçı yöntemler uygulanır. Bu yöntemle vajinismusun şiddetine göre 3 veya 6 görüşme süreci içerisinde vajinismus çözülebilir. Görüşmelerin süresi ve sıklığı kişiden kişiye değişir. Görüşmeler kısa aralıklarla olabileceği gibi belli bir zamana da yayılabilir. Vajinismuslu bayana öğretilen pelvik kas ve kegel egzerzisleri ile beraber relaksasyon (gevşeme) yönteminden sonra dilatasyon denemelerine geçilir. Bu denemeleri kadınlar önce tek başlarına, daha sonra eşleri ile birlikte yaparlar. Eşlerin tedaviyi gerçekleştirme hızına göre cinsel ilişki denemelerine kadar planlanan şekilde uygulanır.

Son zamanlarda bilinçli hipnoterapi uygulamalarından da olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Hipnoterapi seansları yukarıda anlatılan tedavi süreci içerisinde kullanılmakta ve tedavi sürecini hızlandırmaktadır.

VAJİNİSMUS TEDAVİSİNDE YAPILMAMASI GEREKENLER NELERDİR?


Anestezi altında veya sarhoş iken cinsel ilişki denemesi yapmak, uyku ilacı, sakinleştirici ilaç almak, kaplıcaya gitmek, doğum yapmak, hiç bir uzman yardımı almadan hocaya gitmek, muska yaptırmak, 

Yukarıdaki yöntemlerin vajinismus tedavisinde hiçbir katkıları yoktur. Bazen de vajinismuslu kadına doğum yapması tavsiye edilerek, bebek doğduğunda vajinismusun da geçeceği söylenmektedir. Bu nedenle tüp bebek merkezlerine başvurular olmaktadır. Ancak bunun bilimsel değeri yoktur. Çünkü vajinismus problemi tedavi edilmemiş kadının normal doğum yapması zordur, ancak imkansız değildir. Psikolojik olarak travmatik bir doğum yapan kadında vajinismus problemi daha da derinleşebilir. Sezaryenle doğum yaptırılsa bile sonrasında vajinismus problemi devam edecektir.

Gelen sorular: Vajinismus nasıl tedavi edilir? Vajinismusta hipnoz yararlı mıdır?

Hava Durumu
Saat