• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

Rahim ve mesane sarkması

İLETİŞİM ve ADRES:

0216 386 37 50 
0543 386 37 50

KÜÇÜKBAKKALKÖY MAH, EFE SOK, NO:6

ATAŞEHİR İSTANBUL


 genital-organlarda-sarkma-ve-gevseme, rahim mesane barsak sarkması

 

 

PELVİK RELAKSASYON
(KADIN GENİTAL ORGANLARINDA SARKMA veya GEVŞEME)


Pelvik relaksasyon nedir? Ne zaman olur?


Pelvik relaksasyon; uretra (dış idrar deliğinin gevşemesi=uretrosel), mesane (idrar torbasının sarkması=sistosel), vajina arka duvarı (enterosel) ve rektumu (kalın barsakların sarkması=rektosel) destekleyen yapıların zayıflamasıdır. Hormonal etkinin yok olmasıyla bu dokuların atrofisi (zayıflaması) sonucu, bu belirtilerin çoğu menopozda veya sonrasında ortaya çıkar.

 

Rahim Sarkması, Sistosel, Rektosel, Mesane ve kalın barsak sarkması belirtileri nelerdir?Pelvis tabanı nelerden oluşur?


Pelvik diafram, levator ani ve koksigeus kasları tarafından oluşturulur.

Rahim ve vajina desteğini esas olarak hangi yapılar sağlar?


Kardinal, uterosakral ligaman ve endopelvik fascia denen kalın bağ dokusu yapısında oluşumlar

Sistosel (mesane sarkması) nedir? 


Sistosel, mesanenin vajinal kanala fıtık yapmasıdır.

 sistosel - mesane sarkması         

Sistosel'in (mesane sarkması) bulguları nelerdir?


Bulgu, mesane tabanının altından ön vajinal duvara çıkıntı ya da şişlik yapmasıdır. Sistoseli görmek için hastanın ıkınması gerekebilir.
 idrar torbası sarkması

Sistosel'in (mesane sarkması) nedeni nedir?


Mesane ve ön vajinal duvarın kas ve bağ dokusu tabakalarının gevşemesi ve sarkmasıyla oluşur. Çocuk doğurma ve menopoz döneminden sonra dokuların gevşemesi en önemli faktörlerdendir.

Sistosel'in (mesane sarkması) belirtileri nelerdir?


Vajina girişinin ön ya da üst tarafında çıkıntı, yumru, sarkıklık veya şişlik en önemli belirtidir. Bazı hastalar sadece baskı ve ağırlık hissinden bahsederler. Sık idrara çıkma ve dizüri (idrar yaparken yanma) görülebilir.

 

İdrar tutmak sistit (idrar yolu enfeksiyonuna) neden olur mu? 

 

 

Kadınlarda sistit (idrar yolu enfeksiyonu) belirtileri nelerdir? 

 

 

Kadınlarda sistit (alt idrar yolu enfeksiyonu) tedavisi 

 

 

Sistit idrar yolu enfeksiyonu ve genital bölge hijyeni - temizliği 
Mesanenin tam olarak boşalmama hissi ve bazı hastalarda bu çıkıntıyı içeri ittikten sonra idrarı daha rahat yapma durumu gözlenebilir. Ayrıca üretrosel yani dış idrar deliğinin (uretra) sarkması varsa, üriner stres inkontinans (idrar kaçırma) görülebilir.

 

Rahim sarkması ve idrar kaçırma tanı ve tedavisi nasıl yapılır?Sistosel'in (mesane sarkması) tedavisi nedir?


Sistoselin tedavisi cerrahidir. Ancak her sistoselin tedavi edilmesi gerekmeyebilir. Hastanın çok fazla şikayeti olması ve tedaviyi istemesi gereklidir. Cerrahi tedavide anterior kolporafi (ön onarım) yapılır. Bu ameliyat geleneksel olarak fazla dokunun çıkarılması yoluyla ya da meş adı verilen sentetik maddenin kullanılması yoluyla yapılabilir.

sistosel, idrar tornası sarkması ameliyatı

Sistosel operasyonu sonrası
   

 

Rektosel (kalın barsak sarkması) nedir?


Kalın barsağın son kısmı yani rektumun etrafını çevreleyen tabakaların hasar görmesi sonucu rektumun vajinaya fıtık yapmasıdır.
 rektosel - kalın barsak sarkması

Rektosel'in (kalın barsak sarkması) nedeni nedir?


Anüs sfinkter kasında bozulma olarak veya olmaksızın, vajina ve rektumu çevreleyen bağ dokusundaki gerilme ve yırtıklar nedeniyle oluşur. Bu gerilme ve yırtıklar; hamilelik, vajinal doğumlar sırasında veya kabızlık, şiddetli öksürük sırasında oluşabilir. Menopoz sonrası bulgular daha da artar.

Rektosel'in (kalın barsak sarkması) belirtileri nelerdir?


Ikınarak veya ıkınmaksızın kalın barsağın (rektum) son kısmının vajinaya doğru arkadan çıkıntı veya şişlik yaptığı görülür. Aynı muayenenin ayaktada yapılması gerekebilir. Sıklıkla hastanın belirgin şikayeti olmayabilir. Bel ağrısı, pelvik baskı veya dolgunluk hissi ya da vajinadan parmakla iterek dışkılama gereksinimi olabilir.
 

 

 

Rektosel'in (kalın barsak sarkması) tedavisi nedir?

 rahim sarkması

Rektosel (kalın barsak sarkması) operasyonu

Semptomatik rektoselin tedavisi cerrahidir. Cerrahi tedavide posterior kolporafi (arka onarım) yapılır. Sistoselde olduğu gibi geleneksel olarak fazla dokunun çıkarılması yoluyla ya da meş adı verilen sentetik maddenin kullanılması yoluyla yapılabilir.

Enterosel (ince barsak sarkması) nedir?


Enterosel vajina arka duvarının üst seviyesinden daha çok ince barsakların fıtıklaşmasıdır. Enteroselin ayrıca cerrahi tedavisi gerekir.
enterosel

     

Uterus prolapsusu (rahim sarkması) nedir?


Rahim sarkması, mesane sarkması, rektum sarkması gibi hastalıklar doğum sonucu olarak kadın cinsel organlarında gevşeme ile birlikte olan çeşitli işlevsel ve anatomik bozukluklardır.

Doğum sırasında, bebeğin doğum kanalından geçebilmesi için rahim, mesane ve rektumu destekleyen dokular (pelvik diyafram) gerilir ve yırtılabilir. Loğusalıkta bu dokular genellikle normal haline döner. Fakat pek çok kadında zamanla bu yapılar sarkmaya başlar. Her hastadaki sarkmanın derecesine bağlı olarak rahimde bir ağırlık veya sarkma hissi, kabızlık, haznede (vagina) gevşeme, haznenin ön veya arkasında bariz şişkinlik, gülerken, öksürürken ya da ağır bir cisim kaldırırken idrar kaçırma ya da rahimin bariz olarak hazneden dışarı çıkıp sallanması, üzerinde yaralar oluşması gibi yakınmalar olabilir.

Bu şekilde yakınmaları olan hastalar için tedavi genellikle ameliyattır. Yaşlı hastalarda rahimin alınması mesane ve rektumun onarılması ameliyatı yapılabilir. Daha gençlerde rahim alınmadan sarkan rahim boynunun alınması mesane ve rektumun onarılması yapılabilir. Her hangi bir hastada bu uygun değilse laparoskopik olarak da bazı girişimler yapılabilir. Böylece pelvik destek dokuları doğumdan önceki sağlıklı durumuna kavuşturulabilir.

Pesser  veya pezzer nedir?


Cerrahi tedavinin yapılamadığı durumlarda halka şeklinde pessserler yardımıyla gevşeme ve sarkmalara destek yapılabilir.

 

Rahim, mesane sarkmalarında (uterus prolapsusu, sistosel, rektosel) Pezzer (Peser, Pessary) kullanımı


 pezzer, pesser, pessary
 pezzer yerleştirme

 
Gelen sorular: Rahim sarkması ağrı yapar mı?, Her mesane sarkmasında idrar kaçırma olur mu?, Rahim sarkması ameliyatı nasıl yapılır?, Rahim ve mesane sarkması genellikle ayrı ayrı mı yoksa birlikte mi görülür? Sistosel, rektosel, uterus prolapsusu ne demektir?

 

Hava Durumu
Saat