• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

Himenoplasti (Kızlık zarı onarımı)

İLETİŞİM ve ADRES:

0216 386 37 50 
0543 386 37 50

KÜÇÜKBAKKALKÖY MAH, EFE SOK, NO:6

ATAŞEHİR İSTANBUL

Kızlık Zarı (Himen)

 himen şekilleri

Himen ne demektir?

Hymen kızlık zarı demektir. Evlilik tanrısının adı Yunan mitolojisinde Hymen (himen) dir. Eski Yunanda gerdek gecesi evlilik tanrısına adanmıştır. Bu nedenle kızlık zarına himen denmiştir. Himenin orta kısmı delik olup, rahim ağzı ve vajinadan gelen akıntılara ve adet kanına geçit verecek şekildedir. Kızlık zarlarının isimlendirilmesi ortasındaki açıklığın şekline ve yapısına göre olur. Her kadında kızlık zarının yapısı, şekli, esnekliği farklıdır. İlk cinsel birleşmeden sonra kanama olup olmaması kızlık zarının şekline ve yapısına göre değişir. Kızlık zarı bir kez zedelendikten sonra tamamen eski haline gelmesi mümkün değildir. Tamamen kapalı olan kızlık zarları (ortada hiç açıklık olmaması) yani imperfore himen denen durumda ergenlik çağının başında adet kanının dışarı akamaması nedeniyle vajinada ve rahimde kan birikmesi ve ağrıya neden olur. Jinekolog tarafından uyuşturularak kolaylıkla açılabilir. 

Kızlık zarının (himen, hymen) tarihsel ve toplumsal önemi nedir?


Kızlık zarı Türkiye'de olduğu gibi daha birçok kültürlerde de sosyal ve kültürel önemini korumaktadır. Müslüman toplumlarında kızlık zarı ilk defa cinsel ilişki olup olmadığının kanıtı olarak çok büyük önem taşır. Buna rağmen son zamanlarda tüm toplumlarda bu konuda bir rahatlama da izlenmektedir. Gençlerin bir kısmı evlenmeden önce cinsellik yaşamalarına rağmen, bu konu tabu olarak kabul edildiğinden daha sonra birlikte gelerek bile kızlık zarını diktirmek istemektedirler.

İlk kez cinsel ilişkiye girdiği halde kanaması olmayan birçok genç kız, bakire değil gerekçesi ile kadın-doğum doktoruna muayene ettirilmekte bu ise genç kız için zor bir süreç olup, daha evliliğin ilk gününde genç kızların öz güvenleri zedelenmektedir. Daha evliliğin başlangıcında yaşanan bu güvensizlik ortamı çok zaman boşanmalarla sonuçlanmaktadır. Bu nedenle toplumun kızlık zarlarının yapısı konusunda bilgilenmesi ve evlenecek çiftlerin karşılıklı birbirlerine güveni çok büyük önem taşımaktadır.

Kızlık zarı geniş olan ve bu nedenle ilk cinsel ilişkide kanamadığı için doktora getirilen birçok yeni evli genç kız vardır. Kızlık zarının anatomik şekli nedeni ile kanama olmadığı açıklanmasına ve bu konuda bakire olduğuna dair sağlık kurulu raporu verilmesine rağmen sadece kanama olmadığı için duyulan güvensizlik nedeni ile evliliklerin sonlandığına şahit olunabilmektedir.

Kızlık zarının (himen, hymen) yeri neresidir?


Kızlık zarı vajinanın giriş kısmında bulunan bir deri kıvrımıdır. Himen vajinanın hemen girişinde 1-2 cm içerdedir. Himenin fizyolojik bir önemi olmadığı düşünülmekle birlikte vaginal enfeksiyonlara karşı koruyucu olduğu sanılmaktadır.


Kızlık zarının yapısal olarak farklılıkları nelerdir?

Himen şekli kadınlar arasında oldukça farklılık gösterir. Kızlık zarları ortasındaki açıklığın şekline göre, serbest kenarına göre, mukavemetine göre sınıflandırılabilir. Çok nadir bazı kadınlarda doğuştan kızlık zarı yoktur, bazı kızlarda ise himen tamamen kapalıdır. Çok ender durumlarda himen ortasında hiç delik yoktur (imperfore hymen) ya da delik o kadar büyüktür ki jinekolojik muayenede kızlık zarı görülmeyecek kadar küçüktür. Bazı kızlarda ise himende kalbur gibi milimetrik boyutlarda çok sayıda delik bulunabilir.


Kızlık zarı ortasındaki açıklığa göre adlandırılacak olursa anüler, semilunar, septalı, kripriform, imperfore himen gibi çeşitli isimler ile tanımlanır. Bu tip kızlık zarları şunlardır:

Kızlık zarının (himen, hymen) tipleri nelerdir?

 himen kızlık zarı tipleri


Anüler himen (halka şeklinde himen): Kızlık zarlarının %80’i bu şekildedir. En sık görülen tiptir. Bu tip kızlık zarlarında ortasındaki açıklık halka şeklindedir. Eğer kızlık zarlarının ortasındaki delik daha geniş çaplı olursa kızlık zarı oldukça incelir ve adli tıpta ''duhule uygun açıklıkta'' tabiri kullanılır ve bu tip kızlık zarlarında ilk ilişkide kanama olmaması doğaldır. Bu durumda da bakire olup olmadığı sorusu akla gelmektedir.

Semilunar himen (yarım halka himen):Ortasındaki delik yarım ay şeklindedir. Bu tip kızlık zarlarının alt kısmı oldukça kalın ve geniştir. İlk ilişkide zorlanma olabilir ve zar ile birlikte vagina da yırtılırsa şiddetli kanamalar olur.

Septalı hymen: Kızlık zarının ortasındaki açıklık bir bant ile ikiye ayrılmıştır. İlk cinsel birleşmede bu bant kopar ve kanama olur.

Kripriform hymen: Himen ortasındaki açıklık tek olmaz, himende çok sayıda küçük delikler mevcuttur. Bu zar genellikle ilk ilişkide yırtılmaz ve doktor yardımı gerekir. Jinekolog küçük bir cerrahi müdahale ile bu zarı açar.

İmperfore hymen: Bazen doğuştan kızlık zarının ortasında delik olmaz ve kızlık zarı tamamen vagen girişini kapatır. Bu durum adölesan çağında menses görmeye başlayan ama adet kanaması dışarıya akmayan vajinada biriken kızlarda sorun oluşturur. Bu yapıda hymene sahip olan kızlar her ay adet oldukça dışarıya akmayan kan yüzünden giderek artan karın ağrısı şikayeti ile doktora başvurduğu zaman muayene sonucu imperfore hymen tanısı konur. Jinekolog tarafından yapılan küçük bir operasyon ile kızlık zarı açılır.

Ayrıca kızlık zarları, yapısına, bozulmuş, doğum yapmış olma durumuna göre de çeşitli isimler alır:

Carnosus hymen (etli hymen): kalınlığı fazla olan bu tip kızlık zarlarında yırtılma sırasında biraz fazla ağrı ve kanama olabilir.

''Doğal çentik'' %20 kadında bulunan zarın tabanına kadar inmeyen çentikler mevcuttur. Bu tür çentikler adli tabiplikte bekaret raporu verirken özellikle önem taşır ve bunların ilişki sonucu değil doğuştan var olduğu rapor edilir.

Yırtılmış hymen (bozulmuş hymen): Ancak bir adli tabip veya Jinekolog tarafından yapılan muayene sonucunda yırtılmış hymen tanısı konur.
Multipar hymen (doğum sonrası himen): Normal vaginal doğum yapan kadınlarda hymende çok sayıda yırtıklar oluşur, geriye kalan kızlık zarı parçalarına karunkül adı verilir.

Kızlık zarının serbest kenarı bile düz, ince, tırtıklı, saçaklı, derin çentikli gibi çok değişik şekillerde olabilir.

Kızlık zarı mukavemetine göre ise tendon kıvamında kalın ya da tül gibi ince arasında çok çeşitli yapılarda izlenebilir. Bunun yanı sıra lastik gibi genişleyen ya da hiç elastikiyeti olmayan yapılarda olabilir.

Kızlık zarı (himen, hymen) ne zaman kanar?


Kızlık zarı genellikle ilk ilişkide esnek ve bol damarlı olduğu için kanar, %2-5 kadında ilk cinsel ilişkiden sonra kanama olmayabilir. Bazı kadınlar ilk cinsel birleşmede hiç ağrı duymazken bazı kadınlarda çok şiddetli ağrı olabilir. Bazı kadınlarda ilk ilişkide kanama yok denecek kadar az olurken bazı kadınlarda kızlık zarı ile birlikte tüm vajina yırtılabilir ve çok şiddetli kanama ile acil olarak bir jinekolog tarafından görülmesi gerekebilir.

Kızlık zarı cinsel ilişkiden başka kaza ve travmalar sonucu da bozulabilir.

İlk ilişkiden sonra kızlık zarı (himen, hymen) kanaması durmazsa ne yapılmalıdır?


İlk ilişkiden sonra fazla ve uzun süren kanama olursa mutlaka doktora gidilmelidir. Doktor oluşan yırtığın derecesine göre lokal veya genel anestezi ile gerekli müdahaleyi yapar.  Bu müdahaleden sonra yaklaşık bir hafta-on gün yara yeri iyileşinceye kadar cinsel ilişkiye girmemek uygundur. Yara yeri iyileştikten sonra tekrar kanama genellikle olmaz. Fakat kızlık zarı sert ve damarlı ise sonraki ilişkilerde de kısa süreli kanamalar olabilir. Kanama miktarı fazla değilse fazla endişelenilecek bir durum yoktur.

Kızlık zarında (himen, hymen) yırtılmanın zamanı tesbit edilebilir mi?


Ancak bir adli tabip veya jinekolog tarafından yapılan muayene sonucunda yırtılmış hymen tanısı konur. İlk cinsel birleşmenin üzerinden 7-10 günden fazla zaman geçerse kızlık zarında oluşan yırtıkların zamanı tesbit edilemez. Kızlık zarında bulunan taze ve eski yırtıklar saat kadranına göre tanımlanır. Kesin tanı konulamayan ve kızlık zarı daha derinde olan obez hastalarda makattan muayene (rektal yolla muayene) yapılarak kızlık zarı daha görünür hale getirilerek kızlık zarının yapısı hakkında daha detaylı bilgi edinilebilir. Yırtıkların bulunduğu konuma göre örneğin saat 6-saat 9 hizasında ''eski yırtık'', ''yeni yırtık'' gibi terimler kullanılır. Ayrıca bu yırtıkların kızlık zarının kaidesine kadar varıp varmadığı da ve bunun tabii çentik olup olmadığı ve taze yırtık etrafında bulunan hiperemi, morluk, enfeksiyon vs. mutlaka raporda belirtilmelidir. Bazı kızlık zarlarında bulunan ''tabii çentik'' cinsel ilişki ile oluşmaz, hastanın doğuştan getirdiği bir özelliktir ve kızlık zarının anatomik yapısında mevcuttur.

Kızlık zarı (himen, hymen) raporu nasıl alınır?


Kızlık zarı ile ilgili rapor hastanede kadın-doğum doktorlarının oluşturduğu sağlık kurulu tarafından ya da adli tabip tarafından verilebilir. Bu raporda bakire olup olmadığı, himenin anatomik yapısında bulunabilen doğal çentikler ya da himenin duhule müsait açıklıkta olup olmadığı ayrıntılı bir şekilde tanımlanır. Özel doktordan ancak kızlık zarının yapısı hakkında bilgi muayene olduktan sonra sözel olarak öğrenilebilir.


Himenoplasti nedir?


Hymen dikilme işlemine ''himenoplasti''  ya da kızlık zar onarımı denir. Gerçekte bozulmuş olan zarın tam olarak eski haline getirilmesi olanaksızdır. Son derece ince yapısı olan kızlık zarına atılan dikişler o bölgede bulunan çok sayıda mikroorganizma tarafından enfekte edilir ve dikişler tutmaz. Zar tekrar orjinal haline gelmese de vaginal duvardan alınan parçalar gibi değişik cerrahi yöntemler kullanılarak ilişki sırasında kanayabilecek yeni bir doku oluşturulması mümkündür.

Kızlık zarı onarımı iki şekilde olmaktadır. Birincisi evlenmeden 2-3 gün önce dikiş atılarak yapılan daraltmadır. İkincisi ''flep'' tekniği ile yapılan vaginadan doku alınarak yama şeklinde yapılan tekniktir. İkinci tekniğin süresi daha uzun olup yaklaşık yarım saattir. Flep tekniği evlenmeden 1 yıl önce de yapılabilir. Her iki teknik de hastanın özelliğine göre lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Kızlık zarı ameliyatı ile birlikte aynı zamanda küçük dudaklar şekilsiz, çok büyük ya da asimetrik olduğunda ''labioplasti'' adı verilen operasyon ile küçük dudaklara da şekil verilebilir.

Ayrıca kızlık zarı normalden kalın ve ortasındaki açıklık az olduğu zaman cinsel ilişki çok ağrılı ve ızdıraplı olabilir ya da hiç olmayabilir. Bu durumda doktor ''hymenektomi'' adı verilen bir operasyonla kızlık zarını cerrahi olarak keserek problemi ortadan kaldırır.

Bakire olanlar jinekolojik muayene (Kadın doğum alltan muayene) olabilir mi?


Bakire olan kızlarda jinekolojik muayene ve bu sırada takılması gereken spekulum kızlık zarını bozacağından vaginal muayene yapılmaz. Akıntı, kasık ağrısı gibi durumlarda kızlık zarına zarar vermeyen makattan rektal tuşe adını verdiğimiz muayene metodu ile bakılabilir. Fakat birçok hasta bu tür muayene şeklini kabul etmediği için mesane dolu vaziyette iken karından yapılan ultrason muayenesi ile rahim ve yumurtalıklar hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Kızlık zarı (himen, hymen) bozulmadan gebe kalmak mümkün mü?


Nadiren bakirelerde kızlık zarının önüne boşalma olduğu zaman, himen sağlam iken bile gebelik görülebilir. Spermler hareketli olduğu için kızlık zarını geçerek rahme ve tüplere ulaşabilir ve böylece bakire durum devam ederken bile bir gebelik gerçekleşebilir. Görüldüğü gibi gebelik oluşması için kızlık zarının bozulması şart değildir.

Himenoplasti: Kızlık Zarı Onarımı

Himenoplasti, kadın cinsel organlarında bulunan ve cinsel ilişki sırasında yırtılan kızlık zarının cerrahi olarak onarılmasını ifade eden bir terimdir. Bu cerrahi müdahale, genellikle kültürel, dini veya sosyal nedenlerle, kızlık zarının bozulmasını istemeyen bireyler tarafından tercih edilir. Ancak, himenoplasti konusu, etik, kültürel normlar, feminizm ve bireyin kendi bedeni üzerindeki hakimiyeti gibi bir dizi kompleks konuyu da içerir.

1. Kızlık Zarı ve Toplumsal Algılar

Kızlık zarı, birçok kültürde cinsel saflığı, bekareti ve ahlaki değerleri simgeler. Ancak, bu simge, farklı toplumlarda farklı yorumlanabilir ve bu durum, bazı kadınları kızlık zarı onarımına yönlendirebilir. Toplumsal beklentiler, aile baskısı ve kültürel normlar, bireyleri bu tür bir cerrahi müdahale düşünmeye sevk edebilir.

2. Cerrahi Müdahalenin İşleyişi

Himenoplasti, genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilen bir cerrahi prosedürdür. Kızlık zarının yırtılan kısımları dikilir veya vücuttan alınan doku ile onarım yapılır. Bu müdahale genellikle basit bir işlem olabilir, ancak her cerrahi müdahale gibi belirli riskleri taşır.

3. Kültürel ve Dini Etkiler

Kültürel ve dini normlar, birçok kişiyi kızlık zarı onarımı düşünmeye yönlendirebilir. Bekaretin önemli bir değer olduğu toplumlarda, kızlık zarının bozulmaması evlilik öncesi cinsel ilişki yaşanmamış olması anlamına gelebilir. Bu nedenle, bazı kadınlar ve aileler, bu müdahaleyi tercih edebilirler.

4. Feminist Eleştiriler ve Kadın Hakları Perspektifi

Bazı feminist görüşlere göre, himenoplasti, kadın bedeni üzerindeki toplumsal baskıları güçlendirebilir ve kadınların cinsel özgürlükleri üzerindeki kontrollerini artırabilir. Bu bakış açısına göre, kadınlar kendi bedenleri üzerinde özgürce karar verme hakkına sahip olmalıdır ve bu tür cerrahi müdahaleler, kadınları toplumsal normlara uymaya zorlayan bir araç olabilir.

5. Etik Tartışmalar ve Cinsel Sağlık

Himenoplasti, birçok etik tartışmayı da beraberinde getirir. Bu tür müdahalelerin motivasyonu, cerrahi müdahalenin sonuçları ve hastanın rızası gibi konular, etik açıdan incelenmelidir. Aynı zamanda, kızlık zarı onarımının cinsel sağlık üzerindeki etkileri ve potansiyel riskleri de ele alınmalıdır.

6. Alternatif Çözümler ve Cinsel Eğitim

Cinsel eğitim ve toplumda cinsellikle ilgili açık iletişim, kadınların kendi bedenleri ve cinsel sağlıkları üzerindeki kontrolünü artırabilir. Alternatif olarak, kadınlar ve aileler, cinsel sağlık konularında bilgili olma, kendi tercihlerini anlama ve cinsel sağlık hizmetlerine erişim konularında destek bulma açısından bilinçli kararlar verebilirler.

Sonuç olarak: Kızlık Zarı Onarımının Çeşitli Boyutları

Himenoplasti, karmaşık kültürel, dini ve bireysel faktörlerle şekillenen bir konudur. Kadın bedeni ve cinselliği üzerindeki toplumsal baskıları azaltma, cinsel eğitimi yaygınlaştırma ve kadınların kendi bedenleri üzerinde hakimiyetlerini artırma çabaları, bu konudaki tartışmalara şekil veren önemli unsurlardır. Her durumda, himenoplasti kararı, bireyin kendi değerleri, inançları ve ihtiyaçları temelinde dikkatlice düşünülmesi gereken bir konudur.


Gelen sorular: Kızlık zarı himen bozulması ya da yırtılması ne demektir?, Kanama olmadan da kızlık zarı himen bozulabilir mi?, kızlık zarı himen yırtılmasından sonra çok kanama olursa ne yapmak gerekir? Himen yırtılmadan gebe kalınabilir mi?, Himenoplasti ne demektir?

Hava Durumu
Saat