• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

Lazerle vajina daraltma

İLETİŞİM ve ADRES:

0216 386 37 50 
0543 386 37 50

KÜÇÜKBAKKALKÖY MAH, EFE SOK, NO:6

ATAŞEHİR İSTANBUL

LAZERLE VAJİNA DARALTMA

Genital estetik sorunların başında vajinada genişlik ya da bolluk gelmektedir. Vajinada genişlik-bolluk haricindeki diğer genital estetik sorunlar tamamen görüntü açısından problem oluşturur. Vajen genişliği veya bolluğu ise görüntü açısından bir problem oluşturmazken, cinsel ilişkide zevk azalması veya kaybolması şeklinde bir sorun oluşturmaktadır. Bazen bu vajina genişliği ile beraber idrar torbası yani mesanede de bozulmalar ve sarkma olursa, idrar kaçırma problemleri de olabilmektedir. Cinsel temas sırasında bazı durum ve pozisyonlarda vajenden hoş olmayan sesler (vaginal winding) gelebilir ve bu da vajen genişliği ve bolluğunun bir göstergesidir.

Kadınlarda vajina uzunluk ve genişlikleri doğuştan farklı olabilir. Bir başka deyişle, bazı kadınların vajinası doğuştan itibaren geniş olabilir.  Bu genişlik; çok yoğun cinsel hayat, çok ve zor doğum yapma, doğum sırasında gereğinden fazla ıkınma, doğum sırasında oluşan yırtıklar ve bu yırtıkların cerrahi olarak kötü dikilmesi gibi nedenlerle daha belirgin olabilir. Ayrıca yaş ilerledikçe vajina dokularındaki bağ dokusunun ve kollajen yapısının bozulması nedeniyle vajinal genişlik artabilir.

 

Vajinada genişlik-bolluk olduğunda ne gibi sorunlar olur?

Vajinada genişlik-bolluk olduğunda, eşler arasında, psikolojik sorunlar ve cinsel yaşamda problemler başlayabilir. Ayrıca bazen cinsel birleşme sırasında vajinadan hoş olmayan sesler çıkabilir. Bazı pozisyonlarda cinsellik sırasında idrar kaçırma olabilir. Erkekte peniste ereksiyon problemi (yeterince sertleşme olmaması) ve vajinada kuruluk ve ıslanma - sulanma azlığı ortaya çıkabilir.

 

Lazerle Vajinoplasti (Lazer vajinal rejuvenasyon)

 

Vajinoplasti ameliyatı kadar etkili bir yöntem olduğu bilinmektedir. Çoğu vakada tek bir uygulama yeterli olmaktadır. Ancak bazı vakalarda lazer vajinoplastinin  (lazerle vajina sıkılaştırma, gençleştirme, vajinal rejuvenasyon, vajinal yenileme, lazerle vajinal daraltma bunların hepsi eş anlamlıdır) 1 ay arayla 1-2 seansta yapılması gerekebilir.  Yine nadir bazı durumlarda ise 2-3 yıl sonra tekrar uygulama gerekebilir. Cinsel olarak aktif her kadında ve her yaşta yapılabilir. Yani yaş açısından bir sınırlama yoktur. Tek yapılmaması gereken durum vajinal enfeksiyon varlığıdır. Enfeksiyon tedavi edilmeden yapılmamalıdır.

 

Vajina daraltma (vajinoplasti) operasyonu nasıl yapılır? 

Lazerle vajina daraltma (vajinoplasti) işleminden sonra normal doğum yapılabilir mi?

 

 

 

Lazerle vajina daraltma (vajinoplasti) operasyonu cinsel hayatı nasıl etkiler?

 

 

Hangi Lazer Sistemleri Etkilidir?

 

Fraksiyonel CO2 (karbondioksit) lazer (10600nm), Erbium lazer (2940nm), Diyot (Diode) lazer (980nm) kullanabilir. Kliniğimizde en etkin ve güvenli yöntem olan fraksiyonel CO2 (karbondioksit) lazer kullanılmaktadır.

 

Vajinoplasti (vajen daraltma) operasyonuna hangi durumlarda gerek duyulur? 

Vajinoplasti (vajen daraltma) operasyonundan sonra vajinada yeniden genişleme olur mu?

 

 

 

Vajina daraltma operasyonu (vajinoplasti) yaptıranlar nelere dikkat etmeli? 

Vajinoplasti (vajina daraltma) operasyonundan ne kadar sonra cinsel ilişkiye girilebilir?


 

 

Lazerle Vajinoplasti (Lazer vajinal rejuvenasyon) işlemi nasıl yapılır?

 

Lazer ile vajinoplasti işlemi sırasında vajinal prob diye tabir edilen alet başlığı vajina içerisine uygulanır ve lazer ışın atışları başlatıldıktan sonra alet başlığı vajina içerisinde çepeçevre 360 derece döndürülerek, lazer atışlarına  devam edilir ve alet başlığı yavaş yavaş vajina dışına doğru çekilir. İşlem toplam olarak 15-20 dakikada biter.

 

Lazerle Vajinoplasti (Lazer  vajinal rejuvenasyon) işlemi kaç kez yapılmalıdır?

 

Çoğu vakada tek bir uygulama yeterlidir. Ancak nadiren bazı vakalarda, vajinadaki genişlik ve bolluk derecesine göre işlemin 40-60 gün arayla tekrarlanması gerekebilir.

 

Lazerle Vajinoplasti (Lazer  vajinal rejuvenasyon) işlemi sonrasında vajinada ne gibi değişiklikler olur?

Uygulama sonrasında; cinsel ilişkide penisi içine alan vajinal mukozada yenilenme (vajinal rejuvenasyon) olur. Vajina mukozası altındaki kollajen ve bağ dokusunda yenilenme ve artış olur. Gençlik yıllarında vajinada var olan katlantılar (vajinal ruga) tekrar ortaya çıkar. Vajinal bölgenin görüntüsü daha estetik hale gelir. Cinsel ilişki sırasında vajinal nemlenme ve ıslaklık artar. Bu nedenle menopoz sonrasındaki kuruluğa da faydası olur. Daha önceden var olan cinsel ilişki sırasındaki ağrı kaybolur ve cinsel hayatta hem erkek, hem de kadın da olumlu yönde değişiklikler olur, vajina sıkılaştığı için cinsel haz ve doyum artar. Lazerle vajinoplasti işlemi sırasında, mesane ve diğer genital organlarda belirgin sarkma yoksa, idrar kaçırma tedavisi açısından da faydalı olabilir. Ayrıca vajina ve idrar yolları enfeksiyonlarında belirgin azalma görülür.

 

Lazerle Vajinoplasti (Lazer  vajinal rejuvenasyon) işleminin avantaj ve dezavantajları nelerdir?


Lazerle yapılan vajinoplasti işlemi sırasında alt, üst, sağ yan ve sol yan olmak üzere vajina duvarının tamamında daralma ve sıkılaşma sağlanmış olur. Bu lazerin ameliyata üstün olduğu en önemli özelliktir. Ama ameliyatla yapılan vajinoplastide sadece vajina girişindeki ilk 4-5 cm lik alan daraltılır. Ayrıca lazer vajinoplasti sırasında gençlerde daha belirgin olan vajinal ruga (katlantı) sayısında artış olur. Lazer vajinoplastide çoğu vakada  lokal veya genel anestezi yapılmasına gerek almaz. Lazer vajinoplasti yapılan kadınlar; vajinada hafif bir ısınma veya batma hissi dışında ağrı ya da rahatsızlık hissetmezler. Ancak bazen çok heyecanlı olup paniğe kapılan kadınlarda vajinaya ağrı kesici krem sürülebilir ya da birtakım ilaçlarla tam bir genel anestezi değil sedasyon altında, hiçbir şey hatırlanmayacak şekilde vajinoplasti işlemi yapılabilir.  İşlem sonrası iyileşme süreci lazer vajinoplastide çok kısadır. Ameliyat kesisi olmadığı için dikiş atılmasına gerek kalmaz ve kanama da olmaz. İşlem süresi çok kısa olup, ameliyathanede yapılması gerekli değildir. Ofis ya da muayenehane yapılabilir. Lazer vajionoplasti sonrası enfeksiyon ihtimali yoktur. İşlem sırasında; mesane boynu ve uretra (dış idrar deliği) civarında da bağ dokusu ve kollajen artımı olduğu için, bazı idrar kaçırma problemleri de çözüme kavuşabilir. Ancak belirgin idrar torbası sarkması ve mesane boynu sarkması (sistosel ve uretrosel), rahim sarkması (uterus prolapsusu), barsak sarkması (rektosel, enterosel)  varsa operasyon yani ameliyat birinci seçenektir.

Ayrıca aynı seansta; labiumlarda (iç ve dış dudaklar) renk açma ve beyazlatma işlemi (vaginal – labial bleaching) iç dudakların küçültülmesi (lazer labioplasti), dış dudaklarda dolgunluğun arttırılması işlemleri de  yapılabilir. Lazer vajinoplastinin ameliyata göre tek dezavantajı, bazı vakalarda birkaç seans uygulama gerekmesi ve yine bazı vakalarda 2-3 yıl sonra işlemin tekrarlanması gerekebilir. Ama çoğu vakada; lazer vajinoplasti öncesi yaşanan problemler ve sıkıntılar çözüme kavuşmuş olur. İşlem sonrası bazı kadınlarda vajinada batma hissi, sulu hafif pembe renkli akıntı olabilir. Gerekirse antibiyotik ve ödem için ilaç kullanılabilir. İşlem sonrası aynı gün veya ertesi gün, günlük yaşama dönülebilir. İşlem sonrası hemen ayakta duş alınabilir. İşlemden sonra hemen vajinada sıkılaşma olur ve ancak asıl etki 1 ay sonra ortaya çıkar. İşlemden 7-10 gün sonra yapılacak kontrol sonrasında cinsel ilişkiye girmekte bir sakınca olmaz. Lazer vajinoplasti işlemi sırasında genital siğiller de yakılarak yok edilebilir ve ayrıca servikal erozyon ya da ektropion denen rahim ağzı yaraları da tedavi edilebilir. Ayrıca sık vajinite (vajinal enfeksiyon) yakalananlarda, cinsel ilişkide ağrı hissedenlerde, özellikle menopoz sonrasında vajinada ıslanma eksikliği (vajinal kuruluk) sorunu yaşayanlarda vajinal lazer uygulaması ile iyi sonuçlar vermektedir.

Gelen sorular: Lazer vajina daraltma; lazer vajinoplasti,lazer vajinal rejuvenasyon eş anlamlı mıdır? Lazer vajina daraltma ameliyat kadar etkin midir?, Cinsel ilişkide vajinadan ses gelmesi lazer vajinoplasti ile düzelir mi? Lazer vajinal daraltma rejuvenasyon vajinoplasti cinsel hayatı düzeltir mi?

Hava Durumu
Saat