• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

Çoğul Gebelik

İLETİŞİM ve ADRES:

0216 386 37 50 
0543 386 37 50

KÜÇÜKBAKKALKÖY MAH, EFE SOK, NO:6

ATAŞEHİR İSTANBUL

ÇOĞUL GEBELİKLER

 Çoğul gebelik, ikiz üçüz


Çoğul gebelik (ikiz, üçüz vs.) nasıl oluşur?

Genellikle birden fazla sayıda yumurta hücresinin (oosit) aynı sayıda sperm ile döllenmesi sonucu oluşur. Bu durumda genetik olarak birbirinden farklı birden fazla embriyo vardır. Çoğul gebeliklerin üçte ikisi bu şekildedir. Halk arasında buna çift yumurta ikizi denir (polizigotik veya non-identikal).

Bazen de döllenmiş bir yumurta gelişimi sırasında bölünmeye uğrar ve birbirinin aynı genetik özellikte olan birden fazla embriyo oluşur. Daha ender olan bu çoğul gebelik formuna (üçte biri) tek yumurta ikizi denilmektedir (monozigotik veya identikal). Yaklaşık olarak tüm gebelikler içinde yüzde 1 oranında görülen çoğul gebelik, oldukça hoş bir sürpriz olmakla beraber getirebileceği riskler açısından da ciddi bir durum olarak kabul edilmekte ve riskli gebelikler konumunda incelenmektedir.

Çoğul gebelik olasılığını artıran faktörler nelerdir?


-ailede ikiz gebelik olması,
-ileri anne yaşı (örneğin; 35 yaş üzeri gebeliklerde iki kat sık görülür),
-toplumsal özellikler (örneğin; Afrika toplumunda 5 kat daha fazladır),
-doğurma sayısı (4. doğumdan sonra ikiz gebelik olasılığı 2 kat artar) ve
-ovulasyon indüksiyonu ilaçları ile çoğul yumurtlama ve 
Tüp Bebek ve Aşılama  yöntemleri; ortalama yüzde 20 oranında çoğul gebelik görülür (ör; Klomifen % 6-7, GnRH: %17.2, HMG: %25-30)

Çoğul gebelik nasıl anlaşılır?


Bir kadın-doğum doktoru ikiz gebelikle karşılaştığında esas olarak öncelikle bu durumun tipini tayin etmek ister.

Ultrasonografi ile bebeklerin, içinde bulundukları keseleri ve plasentaları incelenir. Plasenta ve kese durumuna bakılarak bu ikiz gebeliğin hangi tür olduğuna karar verilmeye çalışılır. İkizlerin cinsiyetleri farklı ise bunlar çift yumurta ikizleridir. Cinsiyet aynı ise plasentaları incelenir (Lambda İşareti). Plasentanın ve amniyon kesesinin tek olması monozigotik (tek yumurta ikizi) olduğunu gösterir. Ancak ayrım her zaman kolay olmaz. Kesin ayrımı; bebeklerin DNA analizi verir.
Çok eskilerde çoğul gebelikler; fizik muayene ile anne karnının beklenenden daha iri saptanması veya iki ayrı alandan bebek kalp seslerinin dinlenip, ayırt edilmesi ile yapılıyordu. Günümüzde gelişen ultrasonografi teknolojisi ile gebeliğin 6. haftasından itibaren birden fazla kese görülerek tanı konabiliyor.

Çoğul gebeliklerde anneye ait riskli durumlar nelerdir?


-Çoğul gebeliğe sahip bir anne adayında; tek gebeliğe sahip olunduğundan daha belirgin bir değişim olur. Anne adayı gebeliği boyunca daha fazla kilo alır (ortalama 18 - 20 kg).

-Gebeliğin ilk aylarında gözlenen gebelik bulantı, kusmaları çoğul gebeliğe sahip anne adayında çok yoğun yaşanabilir. (hiperemezis gravidarum = 
Gebeliğin bulantı ve kusmaları ).

-Gebelik boyunca 
Kansızlık (Anemi)  hastalığına daha sık rastlanır.

-Gebeliğin ilk aylarında kanama ve 
Düşük ve Düşük Tehdidi  tehlikesi daha fazladır.

Erken doğum ve Erken Doğum Tehdidi  olasılığı tek gebeliklere göre, çoğul gebeliklerde yaklaşık 10 kat artmıştır. 

 

Çoğul gebeliklerde doğum kaçıncı haftada olur?

Yapılan araştırmalarda tek yumurta ikizlerinde ortalama doğum haftası 36. hafta, çift yumurta ikizlerindeyse 37. hafta olarak bildirilmiştir.

Çoğul gebeliklerde annede hangi riskli durumlarda artış olur?-Annede ikiz gebelik varlığında yüksek tansiyon, preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) yani Gebelik ve Hipertansiyon  olasılığı tek gebeliklere göre 3 kat artmıştır.


Ayrıca;

-Gestasyonel diabet ,-- Gebelikte Diabet (Gizli Şeker) -- 

-Plasenta anomalileri (Plasenta Previa ,  Ablasyo Plasenta , Vasa Previa)

-Müdahaleli Doğum  ve doğum sonu kanama riskleri daha fazladır.

-Kısaca çoğul gebelikte genel olarak gebeliğe ait komplikasyonların görülme sıklığı artar.

Çoğul gebeliklerde bebeklerde ortaya çıkan fetal sorunlar nelerdir?


Rahim içi ortam birden fazla bebek tarafından paylaşıldığında beraberinde bazı sorunları da getirebilir.

-İkiz eşlerinde tek bebeklere göre 
Düşük ve Düşük Tehdidi  riski, iki kat artmıştır.

-Çoğul gebeliklerde, bebeklerde konjenital (doğumsal) anomali riski 2 kat artmıştır. Bu nedenle özellikle 3-4 ve 5. aylarda bebekler yeterli düzeyde ultrasonografi ile incelenmelidir. Gebelik boyunca anne karnında (özellikle monozigotik ikizlerde) fetal kayıp oranı artmıştır.

-Erken doğum ve 
Erken Doğum Tehdidi  riski yaklaşık 10 kat artmıştır. Çoğul gebeliklerin ortalama yüzde 40'ında 36. haftadan önce doğum olur. Doğum sonrası dönemde uzun süreli prematüre bakımı ihtiyacı artabilir.

-Bu bebeklerde intrauterin 
Gelişme Geriliği  riski de, tek gebeliklere göre 10 misli artmıştır. Yaklaşık görülme sıklığı tüm ikizler içinde yüzde 20-25'dir.

-İkizler arası plasentadaki damarlardaki birtakım düzensiz dağılımlar sonucu ikizlerden biri fazla beslenip, diğeri zayıf kalabilir (İkizden ikize Transfüzyon Sendromu). Bu durum her iki fetusu da ciddi olarak etkiler.

-Bu gibi riskler nedeniyle aile ve doktor için kimi zaman hoş olan bu sürpriz durum, gebeliğin ilk haftalarından itibaren yakın ve sıkı takibe alınmalıdır.

Çoğul gebelik takibi nasıl yapılır?


Aileye gebeliğin başında olası risklerin anlatılması ve bu risklere karşı alınacak önlemler gebeliğin sorunsuz geçme olasılığını artıracaktır.

-Periyodik takiplerin sıklaştırılması
 
-Rutin kan ve idrar tetkiklerinin belli aralıklarla tekrarlanması

-Demir, folik asit ve kalsiyum desteği

-Erken doğum  ve 
Erken Doğum Tehdidi  açısından yakın takip

-Bebeklerin gebelik haftasına ve birbirlerine uyumlu büyümelerinin takibi

-Fetal iyilik testlerinin periyodik uygulanması, takip sürecinde riskli durumların varlığında zamanında müdahale riskleri en az düzeye indirecektir.

Takip sürecinin sonunda, doğum şekline karar verilme aşamasına gelinir. Fetal ve maternal riskler göz önüne alındığında genellikle 
Sezaryen , tercih edilen doğum yöntemidir.

Gelen Sorular: Çogul gebelik (ikiz, üçüz ve daha fazlası) tekil gebeliklere göre daha mı risklidir?, Çogul gebeliklerde anne ve bebekler açısından ne gibi riskler gelişebilir?, Tek yumurta ikizi ile çift yumurta ikizi arasındaki fark nedir? Tüp bebek ve aşılama tedavilerinde çoğul (ikiz, üçüz) gebelik niçin daha fazla görülür?

Hava Durumu
Saat