• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

Nabothi kistleri

İLETİŞİM ve ADRES:

0216 386 37 50 
0543 386 37 50

KÜÇÜKBAKKALKÖY MAH, EFE SOK, NO:6

ATAŞEHİR İSTANBUL

 nabothi kisti

 

Nabothi Kistleri nedir?


Naboth kistleri rahim ağzı yani "serviks"te bulunan küçük kistik oluşumlardır. Bu kistler Naboth folikülü, Nabotian kisti, epitheliyal inklüzyon kisti ya da retansiyon kisti olarak da isimlendirilirler.

  nabothi kistiNaboth kisti

 nabothi ve normal serviks
Büyüklükleri 2 ile 10 mm arasında değişmekle birlikte bazen bir kaç santimetreye kadar büyüyebilirler. Kistin içi "mukus" adı verilen sarı-beyaz renkli sümük kıvamında yoğun bir sıvı ile doludur.

Serviksin görevi vajinadaki mikroorganizmaların rahim içine geçişlerini önlemektir. Ayrıca gebe kalabilmede, gebelikte ve doğumda da çok önemli grevleri vardır.

Nabothi Kistleri Nasıl oluşur?


Serviks kanalı normalde mukus salgılayan ve Naboth adı verilen salgı bezleri ile döşenmiştir. Bu salgı bezlerinin dışarıya açılan ağızları "metaplazi" adı verilen normal bir süreç neticesinde normal hücre tabakası ile kaplanır ve tıkanır. Bu değişimin sonucunda Naboth bezlerinin salgısı dışarıya akamaz ve bez şişmeye başlar. Salgı biriktikçe bez genişlemeye başlar ve rahim ağzı üzerinde yüzeyden kabarık küçük kistik bir oluşum halini alır.

Muayenede yüzeyden kabarık soluk renkli kabarcıklar olarak görülür. Bazen yalnızca ultrason incelemesinde fark edilebilir. Kistler tek ya da gruplar halinde birden fazla sayıda olabilir.

Kist oluşumuna neden olan bu değişimin en önemli nedeni doğum yapmış olmaktır. Kistler genelde üreme çağındaki doğum yapmış kadınlarda görülür ve normal bir bulgu olarak kabul edilir. Naboth kistleri menopoz sonrası dönemde serviks üzerini kaplayan mukoza tabakasının incelmesine bağlı olarak da görülebilir. Daha az rastlanılan bir diğer neden ise kronik serviks enfeksiyonudur.

Nabothi kistinin bulgu ve belirtileri nelerdir?


Naboth kistleri genelde herhangi bir bulgu vermez. Teorik olarak her kadında da bulunur. Bazen çok büyüdüklerinde sürekli bir 
Vaginal akıntı (Lökore)  ve rahatsızlık hissi yaratabilirler.

Nabothi kistinin teşhisi nasıl konulur?


Tanı başka bir şikayet nedeniyle yapılan ya da rutin muayene sırasında konur. Hemen her zaman normal muayene bulgusu olarak değerlendirilir.

Çok nadiren boyutlarının çok büyük ya da görünüşünün alışılmışın dışında olduğu durumlarda 
Kolposkopi eşliğinde biopsi gerekebilir.

Naboth kistleri kronik oluşumlardır ve tedavi edilmedikleri takdirde kendiliklerinden kaybolmazlar.

Nabothi kisti tedavisi nasıl yapılır?


Normal muayene bulgusu olarak kabul edildiklerinden genelde tedavi gerekmez. Şart olmamakla birlikte yakma ya da dondurma tedavisi uygulanmasının bir zararı yoktur.

Babothi kisti olmaması için önlem mümkün müdür?


Normal muayene bulgusu olarak kabul edildiklerinden oluşmalarına engel olmak için bir önlem almak gerekmez. Özellikle bir takım enfeksiyonların kronik hale geçmeksizin tedavi edilmesi önemlidir.

Naboth kistleri normal oldukları ve şikayet yaratmadıkları için doktor muayenesi gerektirmezler, ancak cinsel yönden aktif kadınlarda herhangi bir yakınma olmasa dahi yılda birkez rutin check-up için jinekoloğa gidilmesi ve jinekolojik muayenelere de 
Smear (Rahim ağzı kanser tarama) testi nin ilave edilmesi önerilmektedir.

Gelen sorular: Nabothi kistleri belirti verir mi?, Nabothi kistleri vajinal akıntı yapar mı?

Hava Durumu
Saat