• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

Gebelik ve TORCH enfeksiyonları

İLETİŞİM ve ADRES:

0216 386 37 50 
0543 386 37 50

KÜÇÜKBAKKALKÖY MAH, EFE SOK, NO:6

ATAŞEHİR İSTANBUL

Gebelik ve TORCH Enfeksiyonları

TORCH taraması: Toksoplasma, Rubella (Kızamıkçık), CMV (Sitomegalovirüs), Herpes Tip 2 enfeksiyonları Ig M ve Ig G antikorları taranır

Bu tür enfeksiyonlar gebelik harici dönemlerde geçirildiğinde her hangi bir problem oluşturmazken gebeliğin özellikle ilk üç ayında geçirildiğinde bebekte bir takım sakatlıklara yol açabilir.

 

Gebelere toksoplazma nasıl bulaşır?

Toksoplasmatözellikle kedi ve köpek dışkıları bulaşmış yenilen gıdalardan alınır. Özellikle çiğ et ve iyi yıkanmamış meyve ve sebzeler Toksoplasma parazitinin geçmesinde rol oynar. Gebeliğin başında yapılan antikor tarama testlerinde Ig M ve Ig G antikorlarının her ikisinin de negatif olması durumu vücudun toksoplasma paraziti ile hiç karşılaşmadığını gösterir. Bu durumda gebeliğin sonuna dek toksoplasmadan korunma şarttır.

 

Gebelerin toksoplazmadan korunması için ne yapmaları gerekir?

Toksoplazmadan korunmak için kedi, köpek cinsi hayvanlardan gebelik süresince uzak durmak, eğer evde besleniyorsa aşılarını yaptırmak, yenilen etleri iyi pişirmek, çiğ et yememek, yemek öncesi elleri iyi yıkamak ve meyve-sebzeleri bolca suyla yıkamak gereklidir.

Ülkemizde çiğ et tüketimi alışkanlığının yaygın olduğu Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde, toksoplasma enfeksiyonları daha sıklıkla görülmektedir

 

Rubella (Kızamıkçık), CMV (Sitomegalovirüs), Herpes Tip 2 enfeksiyonları ise daha çok hasta kişilere temas yoluyla bulaşan rahatsızlıklardır. Özellikle Rubella (kızamıkçık) mikrobu ile gebeliğin ilk üç ayında karşılaşıp hastalığı geçiren kişilerde gebeliğin tahliye edilmesi uygun olabilir.

 

Türk Perinatoloji Derneğinin TORCH ve diğer enfeksiyonlar için taramayla ilgili önerileri aşağıdaki gibidir.

Birinci trimesterde TORCH taramalarının yapılması ülke şartları ve bilimsel veriler ışığında anlamlı görülmemektedirler. Esas olarak toksoplazma, CMV (sitomegalovirus) ve Herpes tip 2 açısından tarama yapılması önerilmemektedir. Eğer yapılacaksa, gebelik öncesi rubella (kızamıkçık) taraması yapılmalıdır. Gebelik öncesi Rubella seronegatif, yani kızamıkçık geçirmemiş kişiler kişiler, aşılanmalı ve bir ay süreyle gebe kalmamalıdırlar. Hepatit B ilk vizitte taranmalı, gerekirse gebe aşılanmalıdır. Sifiliz (frengi) sadece riskli grupta taranmalıdır. HIV (AIDS) taramaları günümüz için anlamlı değildir. Asemptomatik bakteriüri yani herhangi bir şikayete neden olmayan idrar yolları problemi tanısı için ilk trimesterde (ilk 3 ayda) idrarda koloni sayımı (>100.000) yapılmalı yani mikrop olup olmadığı saptanmalıdır. Yapılamadığı takdirde tam idrar tetkiki ve idrarda nitrit testi ile araştırılabilir (%50 hassasiyet).

Gelen sorular: Gebelikte toksoplazma, gebelikte rubella, gebelikte sitomegalovirus, gebelikte hepatit ve gebelikte sifiliz nasıl tedavi edilir?

Hava Durumu
Saat