• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

Genital siğil (HPV human papilloma virus, kondiloma)

İLETİŞİM ve ADRES:

0216 386 37 50 
0543 386 37 50

KÜÇÜKBAKKALKÖY MAH, EFE SOK, NO:6

ATAŞEHİR İSTANBUL

 genital-sigiller--hpv-kondilom

 

 

Genital siğil (kondilom) nedir?


Kondilom etkeni HPV virüsleri (HUMAN PAPİLLOMA VİRÜS) olan cinsel ilişkiyle bulaşan bir hastalıktır. Genital siğiller en çok HPV 6 ve HPV 11 ile ortaya çıkar. Hastalık enfekte kişiyle teması takiben 3 hafta ile 8 ay kadar sonra ortaya çıkabilir. HPV bulaştıktan sonra vücutta gizli kalabilir ve siğiller çıkmayabilir. Kadınlarda daha sık görülmektedir.

 kondilom, siğil siğil - kondilom

Genital siğiller (kondilom) en çok hangi bölgelerde bulunur?

Siğiller sıcak ve nemli bölgeleri özellikle tercih eder. Erkeklerde penis ve kasık, kadınlarda ise vajina içi ve vulva da her iki cinste de anüs çevresinde gözlenebilirler. Siğillerin çapları 1-2 mm'den 5-6 cm'e kadar değişebilmektedir. Sayıları birkaç taneden birkaç yüze kadar değişebilir. Yumuşak, nemli, deri renginde veya kahvengi olarak gözlenirler. Lezyonlar kümeler halinde yayılma eğilimindedir. Genellikle herhangi bir şikayet oluşturmadıklarından hastalar hekime başvurmakta gecikebilirler. Çoğu kez et beni sanılmaktadırlar. Günümüzde HPV infeksiyonlarının genital kanserlerle ilişkisi kesinleşmiştir. Özellikle kadınlarda Serviks Prekanseröz Lezyonlar (CIN)  (kanser öncüsü lezyonlar) ve Serviks kanseri  (rahim boynu veya ağzı kanseri) ve erkeklerde ise penis kanseri yapabilmektedir. Bu yüzden tüm genital HPV infeksiyonları tedavi ve takip gerektirir.

HPV (human papilloma virus) aşıları ne işe yarar?

HPV'nin bugün için bilinen 200'den fazla tipi bulumaktadır. Aslında rahim ağzı kanseri aşısı diye bilinen aşı HPV aşısıdır. HPV aşıları 4 tip (6,11,16,18) ya da 9 tipe karşı (Cervarix, Gardasil) koruyucudur. Kadınlarda  ya da genç kızlarda 9-26 yaş arasında toplam 3 doz olarak yapılır. Bu tip HPV'lerle ilgili siğil ve kondilomlara karşı %100 koruyucudur. Diğer bazı HPV tiplerine karşı da çapraz reaksiyonla koruyuculuk mümkün olmaktadır. Zaten günümüzdeki siğillerin (kondilom) %80-85'i bu 4 tiple (6,11,16,18) olmaktadır. Ancak burada önemle belirtilmesi gerekir ki, HPV aşısı yapıldı diye, rahim ağzı (serviks) kanseri taraması için smear testlerinin yapılmasına devam edilmesi gerekmektedir.

 

Genital siğil ve kondilomun yani HPV'nin hangi kadın kanserleriyle ilişkisi vardır?

 

Rahim ağzı kanseri aşısı diye bilinen HPV aşısı konusundaki bilgilendirmeyi aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz. 

Rahim ağzı kanseri aşısı etkili mi?

 

HPV (human papilloma virus) aşısı erkeklere de yapılabilir mi?

Aslında bu HPV aşılarının erkeklere de yapılması önerilmektedir. Bu durum erkeklerde daha nadir görülen genital bölge kanserini (penis kanseri) önleyeceği gibi, cinsel ilişki ile kadınlara bulaşmayı da azaltacaktır. Tekrar eden makat çevresi siğillerinde rektoskopi gereklidir. Homoseksüel erkeklerde de anüs kanseri gelişmesi açısından tedbirli olunmalıdır. Kondilom olan hastalarda diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar araştırılmalıdır.

Genital siğil (kondilom tedavi sonrası tekrarlayabilir mi?
Tedavi sonrası hastalık tekrar edebilir. Ancak zaman içersinde tekrar etme olasılığı azalmaktadır. Bu yüzden tedavi sonrası kontroller önemlidir. Tekrar eden hastalarda gözle görülemeyen HPV'li alanları tespit için %5 asetik asit testi yapılır. Test sonrası beyazlayan alanlar tedavi edilir.

 

Gental siğil (kondilom) tedavisi

Elektrokoter

Kryoterapi ( eksi 200 derece likid azot ile)

Podophyllum ( sürme şeklinde %25 Podophyllum ile muayenehanelerde uygulama, % 0.5 Podophyllum evde uygulama)

TCA ( triklor asetik asit)

İmiquimod krem

CO2 ( karbondioksit) lazer

% 5’lik 5- flluorouracil

Gelen Sorular: Genital bölgede görülen siğillerin sebebi HPV (human papilloma virus) midir?, Genital siğiller cinsel ilişki yoluyla mı bulaşır?, Kondilom ile siğil aynı şey midir?, Rahim ağzı (serviks) kanseri aşısı diye bahsedilen aşı aslında bir HPV aşısı mıdır?, HPV aşısı hangi yaşlarda yapılabilir?, HPV aşısının (Gardasil, Cervarix) erkeklere de yapılması gerekir mi?
 

Hava Durumu
Saat