• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

Endometriozis (Çikolata kisti hastalığı)

İLETİŞİM ve ADRES:

0216 386 37 50 
0543 386 37 50

KÜÇÜKBAKKALKÖY MAH, EFE SOK, NO:6

ATAŞEHİR İSTANBUL

 endometriozis

 

 

Endometriozis (çikolata kisti hastalığı) ne demektir?


Üreme çağındaki kadınlarda görülen endometriozis rahmin endometrium adı verilen tabakasının rahim dışında bulunmasıdır. Bu hastalık yumurtalıklar, yumurtalık kanalları (tüpler), rahmin dış yüzünde görülür. Erken yaşta çocuk sahibi olan kadınlarda daha nadir görülen endometriozis; 
Dismenore ( Ağrılı Adet ) Ağrılı Cinsel İlişki (Disparonia) ve İnfertilite (Bebek sahibi olamama)  neden olabilir.

Bazen endometriozis (çikolata kisti hastalığı) ağrılı cinsel ilişkiye (disparoni) sebep olabilir.

 endometriozis ve çikolata kisti hastalığı

Endometriozis (çikolata hastalığı) ne sıklıkla görülür? 


Sağlıklı kadınları %5'inde görülen endometriozis, çocuk sahibi olamayan kadınların %30-40'ında görülür. Bu hastalıktan en çok 30 ila 40 yaşındaki kadınlar etkilenir. Endometriozis 
İnfertilite (Bebek sahibi olamama) vakalarının %20'sinden sorumludur. 

Endometriozis (çikolata kisti hastalığı) nedeni nedir? 


Adet kanaması sırasında adet kanı ve hücreler rahimden tüpler aracılığı ile karın boşluğuna kaçar. Değişik organlara yapışan endometrial hücreler adet dönemindeki hormonal değişikliklere cevap verir ve adet sırasında kanar. Bu kanama iltihap ve nebde dokusunun gelişmesine neden olarak üreme organlarında yapışıklar oluşmasına yol açar. 
Laparoskopi ile endometriozis hastalığı evrelendirilir.

Endometriozis (çikolata kisti hastalığı) kısırlığa nasıl yol açar?


Tüpler, yumurtalıklar ve bağırsakların birbirine yapışmasına neden olarak normal anatomiyi bozar. Bu durum yumurtanın tüplerden geçmesini zorlaştırır. Ayrıca endometrial dokular döllenmeyi ve döllenen yumurtanın gelişimini engelleyen faktörler salgılarlar.

Endometriozis'in (çikolata kisti hastalığı) bulguları nelerdir? 


Hastaların üçte birinde tek bulgu 
İnfertilite (Bebek sahibi olamama) dir. Bazı kadınlar Dismenore ( Ağrılı Adetden, Anormal vajinal kanama 'dan ve Ağrılı Cinsel İlişki (Disparonia) 'den yakınırlar. Yakınmaların şiddeti ile hastalığın derecesi arasında bir ilişki yoktur. Ağır endometriozisi olan kadınların hiç bir yakınması yok iken hafif endometriozisi olan bir kadının çok şiddetli ağrısı olabilir.

Bazı endometriozis hastası olan kadınlarda ağrılı adet dismenore çok belirgin olabilir.Endometriozis'in (çikolata kisti hastalığı) tanısı nasıl konur?


Endometriozis'in kesin tanısı 
Laparoskopik inceleme ile konur.

Endometriozis'in (çikolata kisti hastalığı) tedavisi nedir?


Laparoskopi esnasında tespit edilen odaklar cerrahi olarak tedavi edilir. Cerrahi tedavi sonrasında bir süre hormonal tedavide uygulanabilir. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler endometriozisin tedavisinden fayda görebilirler. Endometriozisin evresine ve hastanın özelliklerine göre hastalığın tedavisi değişir. Eğer hastanın istediği kadar çocuğu varsa ve çok şiddetli ağrıdan yakınıyorsa rahim ve yumurtalıklar çıkarılır. Çocuk sahibi olmayan kadınlarda cerrahi sırasında mümkün olduğunca çok sayıda odak çıkarılır, yapışıklıklar giderilir. Bu işlemin laparoskopik olarak yapılması uygundur. Endometriozis odakları eletrokoter yada lazer ile yakılır. Endometriozis tedavisinde çeşitli hormon ilaçları kullanılabilir. Hormonal tedavi genellikle 3 ila 6 ay sürer. Bu ilaçlar yardımı ile hastada gebelik veya menapoz benzeri bir hormonal tablo oluşturularak hastanın adet görmesi önlenir. Böylelikle hasta adet kanaması dönemini yaşamaz ve endometrioz odakları sessiz kalarak iyileşir. 


Endometriozis'te (çikolata kisti hastalığı) hormonal tedavinin yan etkileri nelerdir? 


Bu hormonların bir kısmı hastada östrojen azalmasına bağlı ateş basması, vajinal kuruluk, kemik erimesine yol açabilir.

Endometriozis (çikolata kisti hastalığı) tekrarlar mı? Nüks eder mi?


Hastaların %30 ila 40'ında endometriozis tekrarlar. Bu hastaların bir kısmının cerrahi olarak tedavi edilmesi gerekir.

Gelen sorular: Endometriozis kısırlık yapar mı?, Endometriozis neden olur?, Endometriozise niçin çikolata kisti hastalığı denmektedir?, Cinsel ilişkide ağrı ve sancılı adetin sebebi endometriozis olabilir mi?, Endometriozis nasıl tedavi edilir? 

Hava Durumu
Saat