• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

Erken boşalma (prematür ejakülasyon)

İLETİŞİM ve ADRES:

0216 386 37 50 
0543 386 37 50

KÜÇÜKBAKKALKÖY MAH, EFE SOK, NO:6

ATAŞEHİR İSTANBUL

erken boşalma

ERKEN BOŞALMA (Prematür Ejakulasyon)

Erken boşalma (prematür ejakulasyon) nedir?

Erkeğin cinsel ilişkide eşinden önce orgazm olarak boşalmasına erken boşalma denir. Cinsel ilişkide en önemli konu çiftler arasındaki uyumdur. Erkeğin kadının orgazmından önce veya ona duygusal ve ruhsal olarak yetecek kadar beraber olamadan boşalması bir cinsel uyumsuzluk problemine sebep olabilir.Pematür ejakülasyon - erken boşalma her yaşta olmakla beraber genç erkeklerde daha fazla görülür.

 

Erken boşalma (prematür ejakulasyon) nedenleri nelerdir?


Erken boşalmanın sebebi %99 olguda psikolojiktir. Geriye kalan %1’inde bedensel nedenler söz konusudur.


 

Erken boşalmanın (prematür ejakulasyon) psikolojik nedenleri

Erken boşalmanın en önemli nedenlerinden birisi, ilk cinsel tecrübelerin problemli olmasından kaynaklanır. Erkeklerin ilk gençlik döneminde cinsel tecrübeleri genellikle hayat kadınlarıyla veya masturbasyon şeklinde olmaktadır. Çoğu zaman hayat kadının bir an önce işini bitirmek istemesi nedeniyle aceleci davranması nedeniyle erkekte erken boşalma oluşabilir. Aynı durum masturbasyonda da olmaktadır. Mastürbasyon yani kendi kendini tatmin durumunda ise; yakalanma korkusu, gizlenme duygusu, aşırı heyecan gibi durumlar nedeniyle erken boşalma olup, daha sonra bu alışkanlık haline gelebilir. Gençlik yıllarında ereksiyon (sertleşme) sık aralarla tahatça olabilir, birden fazla orgazm  da mümkündür. Bu yıllarda kadının geç orgazm olabileceği ve boşalmanın geciktirilmesi akla gelmez. Amaç, en erken şekilde boşalıp rahatlamaktır. Daha sonraki yıllarda bu sabit fikir beyine tamamen yerleşir.

Aşırı duygusal ve aşırı heyecanlı olanlarda erken boşalmanın daha sık görüldüğü de bilinen bir gerçektir.

Uzun süredir cinsel ilişkide bulunulmadığı cinsel perhiz durumunda erken boşalma normal bir durum olarak kabul edilmektedir.


 

Erken boşalmanın (prematür ejakulasyon) bedensel nedenleri

Prostat beziyle ilgili hastalıklar, idrar yolu iltihapları, şeker hastalığı, diğer üreme organları ve idrar yolu hastalıkları, bölgesel sinirlerle ilgili duyu hasarları ve sinirsel hastalıklar da erken boşalmaya neden olabilir. Ayrıca karın bölgesini ilgilendiren ameliyatlardan  sonra da erken boşalma olabilir.

 

Erken boşalmanın (prematür ejakulasyon) tedavisi

1- Masters ve Johnson Metodu: 
Bu metodda temel olay; erken boşalmayı gidermek için orgazmın ikinci plana atılmasıdır. Cinsel ilişki sırasında erkek, boşalmanın yaklaştığını hissettiği anda kadına kendi aralarında daha önceden kararlaştırdığı bir şekilde işaret eder. Bundan sonra kadın, penisin baş kısmını 4 saniye kadar kuvvetli bir şekilde sıkar. Bu sıkma işlemi, boşalma dürtüsünün zayıflamasını sağlar. Bir dakika kadar sonra kadın yine eliyle eşinin penisini uyarır. Erkek boşalmak üzere olduğunu tekrar işaret edince kadın yine sıkma yöntemini uygular. Bu yöntem olabildiğince sık;10-15 kez uygulanmalıdır. Çift, bu şekilde, uyarılma süresini uzattıktan sonra, sıra penisin vajinaya girmesine gelir. Bunun için 10-15 günlük bir "sıkma" uygulamasının geçmesi daha uygun olur. Bu peryoddan sonra cinsel birleşmeye geçilebilir. Burada cinsel ilişki pozisyonu; erkeğin sırtüstü yatması ve kadının üste çıkarak penisi içine alması şeklinde olmalıdır. Ama bu sırada fazla sürtünmenin sürtmenin olmaması önemlidir, çünkü burada asıl amaç erkeğin vajinaya girme duygusuna yavaş yavaş alışmasını sağlamaktır. Daha önceki şekilde boşalmanın yaklaştığını anlaşılınca kadın gövdesini erkeğin üstünden çekecek ve yine sıkma hareketine geçecektir. Böyle birkaç uygulamadan sonra penisin vajina içinde hareket ettirilmesi ve sürtünme aşamasına geçilerek başarıya ulaşılabilir. Masters ve Johnson yöntemiyle başarılı sonuçlar alındığı bildirilmektedir.

2- Skrotum (testis torbası) ile anüs (makat) arasındaki tam orta noktaya kısa ve güçlü ani basınçlar uygulamak da başlamış olan bir orgazm refleksini geri döndürebilir. Orgazm refleksini durdurmanın bir başka yolu da penis kökünün olduğu yere benzer biçimde 8-10 basınç uygulamaktır.  Erken boşalmanın yaklaştığı anlaşıldığında erkeğin dikkatinin başka bir yöne çekilmesi de psikolojik açıdan katkı sağlar. Erkek bir süre dinlendikten sonra tekrar ilişkiye devam edilebilir. 

3- Başka bir yöntem de Tao'cu sevişme yönteminin özü olan erkeğin tek başına uygulayabileceği bir yöntemdir. Boşalmaya yaklaşıldığı hissedildiğinde penisin vajinadan çıkarılıp, çok sığ yani derin olmayan ve yavaş girişlerle devam edilmesi, boşalmaya yakın tamamen dışarı çıkarılması ve boşalma tehlikesi geçtikten sonra devam edilmesi gerekir. 

4- Yine başka bir yöntem de erkeğin kritik noktaya yaklaştığını hissettiği durumda bir kaç kez derin nefes alarak aşağı doğru basınç uygulaması yani ıkınmasıdır. Bu da diğer yöntemlerde olduğu gibi bir çok kez uygulanmalıdır.

5- Boşalma sırasında testisler yukarı doğru çekimektedir. Bu çekilmenin engellenmesi durumunda orgazm refleksini geri döndürmek mümkün olabilmektedir. Bunun için boşalmaya yakın yukarı çekilmekte olan testisler elle hafifçe sıkıştırılarak aşağıya doğru çekilir, testislere aşağı doğru basınç verilir.

Erken boşalmanın (prematür ejakulasyon) tedavisinde ilaçlar veya geciktirici spreyler:


İlaçlar veya geciktirici spreylerin genellikle pek tavsiye edilmediği söylenebilir. Bazı antidepressan ilaçlar yan etki olarak da cinsel isteksizliğe neden olarak erken boşalmayı önleyebilirler. Geciktirici spreylerden fayda görenler olabilir. Çoğu zaman  bu faydalı etki geçici olmakta, ancak asıl sorun devam etmektedir.

Gelen sorular: Erken boşalma tıbbi adıyla prematür ejakülasyon gençlerde mi, yoksa yaşlılarda mı daha fazla görülür?, Erken boşalmanın sebebinin %99 psikolojik olduğu söyleniyor, doğru mu?, Erken boşalmanın nedeni daha önceden ya da gençlik döneminde yaşanan problemli cinsel beraberlikler olabilir mi? Erken boşalma - prematür ejakülasyon tedavisinde hangi yöntemler kullanılır?, Erken boşalmanın ilaç ve geciktirici spreyle normale getirilmesi mümkün olabilir mi?

Hava Durumu
Saat