• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

Kasık Ağrısı (Kronik pelvik ağrı)

İLETİŞİM ve ADRES:

0216 386 37 50 
0543 386 37 50

KÜÇÜKBAKKALKÖY MAH, EFE SOK, NO:6

ATAŞEHİR İSTANBUL

 

KASIK AĞRISI – KRONİK PELVİK AĞRI

 kronik pelvik ağrı, kasık ağrısı

 

Kasık ağrısı (kronik pelvik ağrı) ne demektir?

Kronik pelvik ağrı (KPA), 6 aydan uzun süre devam eden nonsiklik yani devamlı surette olan pelvik ağrıdır. Bu tanıma Dismenore ( Ağrılı Adet )  dahil olmayıp Ağrılı Cinsel İlişki (Disparonia)  dahildir.

Kronik pelvik ağrısı (kronik kasık ağrısı) olan kadınlarda ağrılı cinsel ilişki (disparoni) çok sık görülür.
Kronik pelvik ağrı (kasık ağrısı) ne sıklıkta görülür?
Jinekoloji polikliniklerine başvuranların ortalama %10’unu, Laparoskopi  endikasyonlarının üçte birini ve histerektomi (rahim alınması ameliyatı) endikasyonlarının %12-16’sını oluşturur.

 

Kronik pelvik ağrının (kasık ağrısı) sebepleri nelerdir?

Birçok olguda ağrının nedeni bulunamadığı için tatminkar bir tedavi yapılamaz. Bu durum hastada, ailesinde ve doktorunda stress oluşturur, hastanın iş ve aile yaşantısında problemlere neden olur. Çoğu zaman pelvik enfeksiyon tanısı ile gereksiz antibiyotik tedavileri verilir.

Kronik pelvik ağrının sebepleri arasında jinekolojik bazı nedenler olabileceği gibi, ürolojik yani idrar yolları ile ilgili, barsaklarla ilgili, kas-iskelet sistemi ile ilgili ve nörolojik sebepler de olabilir. Kronik pelvik ağrıya 18-50 yaş arası kadınlarda %14-25 oranında rastlanır.

Kronik pelvik ağrı hem şikayetlerin çeşitliliğinden dolayı hem de nedenleri çok çeşitli olabilmesinden dolayı tanısı zor bir durumdur. Tanıda hastanın detaylı öyküsü ve muayenesi dışında enfeksiyonu araştırmak için yapılan kan ve idrar tahlilleri, ultrason ve bazen karın içerisini gözlemek amacıyla laparoskopi gerekebilmektedir.

Kronik pelvik ağrıda birden çok unsur birlikte olabilir. Kronik pelvik ağrıya neden olan en sık hastalıklar Endometriozis , ağrılı mesane sendromu, yapışıklıklar, irritabıl barsak sendromu ve kas iskelet sorunlarıdır. Aynı olguda jinekolojik sebeplerin yanında idrar torbası ve barsak problemleri birlikte olabilir.

Kronik pelvik ağrının (kasık ağrısı) jinekolojik nedenleri nelerdir?


Endometriozis 

-
Adezyonlar (Karın içi yapışıklıklar)

 

Adezyonlar (Karın içi yapışıklıklar), Kronik pelvik kasık ağrısına neden olan yapışıklıkların laparoskopik olarak açılmasını gösteren ameliyat videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.Myom (Leiomyom) 

Over Kisti  (yumurtalık kistİ)

Adenomyozis 

Adenomyozis ile ilgili videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.


 

 

Pelvik konjesyon sendromu

 

 

Vulvar Vestibulit Sendromu - Kronik PID Pelvik İnflamatuar Hastalık  )

Kronik pelvik ağrının (kasık ağrısı) gastrointestinal nedenleri nelerdir?


- İrritabl barsak sendromu

- Kronik appendisit

- İnflamatuar barsak hastalıkları

- Divertikülozis

- Divertikülit

- Meckel divertikülü

- Herni (fıtık)

Kronik pelvik ağrının (kasık ağrısı) ürolojik nedenleri nelerdir?


- Anormal mesane fonksiyonu (Detrusor instabilitesi)

- Üretral sendrom (Kronik üretrit)

- İnterstisyel sistit

Kronik pelvik ağrının (kasık ağrısı) psikolojik nedenleri nelerdir?


- Depresyon

- Somatizasyon

- Psikoseksüel bozukluk

Kronik pelvik ağrının kas-iskelet sistemi ile ilgili nedenleri:

- Sinir basısı (nörit )

- Fasit

- Skolyoz

- Diskopati

- Spondilolistezis

- Osteitis pubis

Kronik pelvik ağrı (kasık ağrısı) tedavisi nasıl yapılır?


Kronik pelvik ağrının çok çeşitli sebepleri olabilmektedir, bu tür kesin bir sebep saptanabilmişse o sebebe yönelik tedavi verilir. Yapılan tahlillerde hiç bir sebep saptanamadığı durumlarda ampirik olarak ağrı kesici (NSAI ilaçlar) ve bazen doğum kontrol hapları (Aile Planlaması  başlığı içinde oral kontraseptifler yani doğum kontrol haplarını inceleyebilirsiniz) verilebilmektedir.
Ağrının sebebi olarak Endometriozis  düşünülmüşse veya laparoskopi ile tanı konmuşsa GnRH ilaç tedavisi verilebilmektedir.
Psikolojik sebepler düşünülüyorsa anksiyolitikler, antidepressan ilaçlar kullanılabilmektedir.

Akupunktur tedavisinin de bazı hastalarda tedavide başarılı olabildiği bildirilmiştir.

Kronik pelvik ağrıda (kasık ağrısı) tanı nasıl yapılır?

Kronik pelvik ağrının tanısında amaç altta yatan etkeni ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla muayeneden laparoskopiye kadar pekçok tanısal girişimde bulunulur. Kan tetkikleri enfeksiyonu gösterme açısından yardımcı olabilir. Tanıda kulanılan yöntemler:

· Jinekolojik Muayene : Enfeksiyon bulgularının saptanması, pelvis boşluğunu dolduran kitlelerin tespit edilmesi ve hassas alanların belirlenmesi açısından önemlidir.

· Görüntüleme yöntemleri: Jinekolojik Ultrason , karın rontgen filmi, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans karın boşluğu içindeki anormal oluşumları saptamak için önemlidir.

· Kan ve idrar tetkikleri: İdrar yolu enfeksiyonlarını ve kasık ağrısına yol açabilen bazı kan hastalıklarını tespit için kullanılır.

· Kültür: Cinsel yolla bulaşabilen hastalıkların tespiti için vajinal ve servikal kültürler alınabilir.

· Laparoskopi Endometriozis Endometrioma (Çikolata Kisti)  ya da pelvik konjesyon gibi hastalıkların saptanması açısından kronik kasık ağrısında son çare olarak laparoskopi yapılabilir.

 Gelen sorular: Kadınlarda pelvik ağrı kasık ağrısı hangi hastalık belirtisi olabilir?, Pelvik ağrı kasık ağrısının teşhis ve tedavisi hangi yöntemler ve tedaviler kullanılır?, 

Hava Durumu
Saat