• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

Orgazm olamama (anorgazmi)

İLETİŞİM ve ADRES:

0216 386 37 50 
0543 386 37 50

KÜÇÜKBAKKALKÖY MAH, EFE SOK, NO:6

ATAŞEHİR İSTANBUL

 anorgazmi, orgazm olamama

ANORGAZMİ (Orgazm Olamama) 

Cinsel ilişki sırasında haz ve zevk duygusunun en tepe noktasına çıkıldıktan sonra rahim ve vajinanın ritmik olarak kasılmasına Orgazm  denir. Aslında orgazm için cinsel ilişkiye mutlak gereklilik yoktur. Cinsel uyarılar beyni sürekli ve yoğun bir şekilde uyarırsa, eş zamanlı bir cevap olarak orgazm kendiliğinden gelişebilir.

Anorgazmi ne demektir?

Anorgazmi ise kelime anlamı olarak hiç orgazm olmamasını ifade eder. Orgazma çok geç ulaşılması veya yeterli uyarıya rağmen orgazma ulaşmanın çok güç olması da sorun olarak kabul edilir. Anorgazmi probleminde cinsel uyarılma olabilir, ancak cinselliğe odaklanma, yoğunluk ve zaman yeterli olduğu halde orgazm meydana gelmez.

Anorgazmi problemi baştan itibaren olabileceği gibi, daha önceden normal cinsel yaşamı olan kadınlarda daha sonra da gelişebilir. Kadınlarda yaklaşık % 5 oranında hayatın hiçbir döneminde orgazma ulaşamama durumu rapor edilmektedir. Birçok kadında da orgazm yalnız klitoris ya da bızır uyarısı ile mümkün olabilmektedir. Kadınların yaklaşık yarısından fazlasında da ilişki sırasında klitoris uyarısı olmazsa, orgazm olmamaktadır. Klitoris bir kadının cinsellik açısından en erojen ve en duyarlı olan, sinir yapılarından en zengin olan bölgesidir.

Orgazm bozukluklarının tipleri nelerdir?


Rasgele (Random) anorgazmi: Her zaman değil, ara sıra orgazm olunmaması durumudur.

Koital anorgazmi: Cinsel ilişkide orgazm olmaması, ancak mastürbasyon yani kendi kendine tatmin gibi yöntemler ile orgazm olması durumudur.
 
Klitoral orgazmi: Ancak klitorisin uyarılması sonucu orgazma ulaşılması durumudur.

Erken orgazm: Kadınlarda çok nadir olarak görülen bir durumdur.

Anorgazminin nedenleri nelerdir?


Anorgazmili kadınların aslında çok önemli bir çoğunluğunda psikolojik faktörler söz konusudur. Bunlar arasında cinsel, psikolojik veya başka türden travmalar, problemli bir çocukluk ve ergenlik geçirilmiş olması, düzenli ve sağlıklı bir aile yapısının olmaması, cinsel kimlik çatışmaları sayılabilir.

Anorgazmi ve orgazm bozukluklarının %5'inden daha azında sorumlu olarak altta yatan bir hastalık bulunabilir. En sık görülenler; şeker hastalığı, alkolizm, nörolojik (beyin-sinir sistemi) hastalıklar ve nörolojik ilaç kullanımıdır.

Random (rastgele) anorgazmi yani ara sıra orgazm olmama durumu normal kabul edilir. Her ilişkide orgazm olunacak diye bir kural yoktur.

Anorgazmiye, cinsel isteksizlik ve Ağrılı Cinsel İlişki (Disparonia) durumları da eşlik edebilir.Eğer kadın partneri ile orgazma ulaşmakta sorun yaşıyorsa, bu o kişiye karşı olan ilgi kaybından dolayı olabilir. Bu durumda başka bir partner veya mastürbasyon yani kendi kendini tatmin ile orgazma ulaşabilmek mümkün olabilmektedir. Bazı anorgazmik durumlarda cinsel uyarının oluşması aşamasında problem yoktur, ancak orgazma ulaşmanın kötü, ayıp veya günah olabileceği endişesiyle bu kadınlar uyarıyı ilişki sırasında kaybedebilirler. Cinsellikle ilgili aileden ve toplumdan gelen baskılar nedeniyle ve kaçınma ya da açıkça etkin cinsel uyarının reddedilmesi durumu nedeniyle orgazm bozuklukları ortaya çıkabilir. Bazen kadın orgazmı kendini kaybetmek diye düşündüğünde; kontrolü ya da kendini kaybetme endişesi nedeniyle orgazma ulaşmada problem olabilir.

Bu konudaki kültürel ve toplumsal değerler ile sosyal kısıtlamalar da oldukça önemli yer tutar. Kadın cinsel fonksiyon ve orgazm bozukluğunun en önemli nedenlerinden biri cinselliğin sadece cinsel birleşme olarak değerlendirilmesi yanlışlığıdır. Cinselliği yaşarken, cinsel ilişki ve orgazmın  tek ve en önemli amaç haline getirilmesi de orgazmı engelleyebilir.

Anorgazmi ve orgazm bozukluklarının bir başka nedeni de etkin olmayan cinsel tekniklerdir. Yani bazı durumlarda kadın ve/veya erkek cinsel eşi etkili bir şekilde uyarmakta etkisiz kalabilir. Endişe ve kaygı da cinsel tekniklerin etkili bir şekilde uygulanmasını engelleyebilir. Kadının eşine kızgın veya küskün olması ve yaşanan aile içi problemler de sorunlara nedn olabilir.

Orgazm – gebelik ilişkisi nasıldır? Gebe kalmak için orgazm olmak şart mıdır?


Orgazmın gebelik ile ilişkisi yoktur. Ancak orgazm sırasında olan rahim kasılmaları spermlerin tüplere daha kolay ulaşmasını sağlayarak gebelik oluşmasını kolaylaştırabilir. Ancak orgazm olunmazsa, gebelik oluşmaz diye de bir kural yoktur. Orgazm normal bir vücut fonksiyonlarından biridir. Eğer kadın orgazm olmazsa, ilişki sonrası bu huzursuzluğa neden olabilir.

Anorgazminin (orgazm olamama) tedavi yöntemleri nelerdir?


Tedavide erkek tarafından erojen yani cinsellik açısından duyarlı olan meme uçları, klitoris ve çevresi, kulak çevresi, boyun, bacaklar gibi bölgeler yoğunlaşılması önem kazanır. Ayrıca genital yani cinsel organ kaslarını çalıştırma egzersizleri (Kegel egzersizi) ile vajina kasları ve duyarlılığını arttırmak yararlı olabilir.

Anorgazmi ve orgazm bozukluklarının tedavisinde sildenafil (viagra) ve buspiron gibi ilaçların kullanımının yararlı olduğu belirtilmektedir. Ayrıca sildenafil, ilaç kullanımına bağlı olan cinsel işlev bozukluklarında da yararlı olabilmektedir. 

 

 

G noktası nedir? Nerede yer alır?

G noktası kadının en erojen bölgesi, yani cinsel açıdan en çabuk ve kolay uyarılan bölgesi olarak kabul edilmektedir. Kadınların birçoğunda bu nokta vajinanın diğer bölümlerine oranla daha fazla zevk vermektedir. G noktası kadının vajinasının yaklaşık 3-4 cm içerisinde, vajina ön duvarında yer alan,  bazen elle fark edilebilen, süngerimsi bir his veren 1-2 cm genişliğinde, diğer yerlerden daha sert hissedilebilen bir bölgedir. Ancak G noktasının her kadında olup olmadığı ve yeri konusunda tartışmalar mevcuttur. Yurt dışında hızla yaygınlaşan ve yurdumuzda da uygulanmaya başlanan G shot yani G noktası büyütme işlemini, anorgazmik kadınlarda, cinsel birleşmeden yeterince zevk alamayan ya da daha fazla zevk almak isteyen kadınların tümünde uygulamak mümkündür. Ancak orgazm problemi psikolojik kaynaklı ise bu işlemin bir yararı olmaz. G noktası büyütme işlemi genellikle, lokal anestezi altında yapılır, ama tamamen genel anestezi altında da yapılabilir. G noktasının olduğu bölgeye yer tutan madde enjekte edilmesi şeklinde uygulanır. Uygulama yaklaşık 10 dakika sürer ve hastanede yatmayı gerektirmez. Ancak bu işlemin etkisinin ömür boyu değil, yaklaşık 6-9 ay kadar sürdüğünü belirtmek gerekir.

Gelen sorular: Anorgazmi orgazm olamama kadında ne gibi problemlere yol açabilir?, Anorgazmi orgazm olamama sorununun çeşitleri nelerdir?, G noktası enjeksiyonu anorgazmi orgazm olamama sorununu çözebilir mi?

Hava Durumu
Saat