• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

İlk cinsel ilişki

İLETİŞİM ve ADRES:

0216 386 37 50 
0543 386 37 50

KÜÇÜKBAKKALKÖY MAH, EFE SOK, NO:6

ATAŞEHİR İSTANBUL

İLK CİNSEL İLİŞKİ ( SEKS )

İlk cinsel ilişki çok mu ağrılı olur?


Kızlık Zarı (Hymen-Himen)  ile ilgili anlatılan ve dilden dile dolaşan abartılı öyküler nedeniyle genç kızların önemli bir kısmında ilk cinsel ilişkinin çok ağrılı olacağı inanışı vardır. Bu nedenle ilk cinsel ilişkiden ciddi bir şekilde korku ve endişe duyulabilir. Bu gereksiz düşünceler cinsel isteksizliğe kadar ulaşabilen cinsel fonksiyon bozukluklarına yol açabilir. Kızlık zarı vajina girişinden yaklaşık 1cm kadar içeride bulunan doku parçasıdır. Vajina girişinde hafif bir darlık oluşturur. Vajinal salgıların ve adet kanının dışarı akmasını sağlamak için ortasında değişik şekillerde olan bir açıklık mevcuttur. Kızlık zarının şekli, esnekliği ve kalınlığı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazı kadınlarda ilk cinsel ilişkide kanamaya neden olmayacak kadar ince ve elastik olabilir. Çoğu zaman ilk cinsel ilişkide zedelenen kızlık zarı belirli miktarda kanamaya neden olur. Ancak bazen himendeki esneklik çok fazla olabilir, penis vajinaya girince bile herhangi bir zedelenme olmayabilir. Bu gibi durumlarda himen cinsel birleşme ile değil, ancak doğum anında yırtılabilir. Normal koşullarda ilk cinsel birleşme sonrasındaki kanama yaklaşık olarak 1 saat kadar ve az miktarda olur. Çok çok nadir durumlarda daha fazla ve bol miktarda kanama olabilir. Bu durumda bir kadın-doğum doktoruna başvurulmalıdır.

 Kızlık zarı himen tipleri

İlk Gece (Gerdek) Korkusu nasıl yenilir?


İlk gece ya da gerdek gecesinde kadının daha önce hiç yaşamadığı bir duyguyu ve deneyimi yaşayacağı için heyecanlı olması normal bir durumdur. Olaya erkek tarafından bakıldığında ise; muhtemelen ilk cinsel beraberliğini yaşayacak olan erkek için de bu yaşamını birleştireceği kadınla ilk deneyimi olacaktır. Bu nedenle erkekte de cinsel performansla ilgili başarılı olamama duygusu ve korkusu olabilir. Himenin yırtılması, aslında daha doğrusu zedelenmesi abartıldığı gibi çok ağrılı bir olay değildir. İlk cinsel birleşme sırasında kadın sinek ısırığı ya da iğne batması gibi bir sızlama hissi duyabilir veya hiçbir şey hissetmeyebilir. Çoğunlukla az miktarda pembe bir kanama olabilir, daha sonra ise vajinada bir dolgunluk ve baskı hissi duyulur ve daha sonraları bu dolgunluk ve bası hissi cinsel haz ve zevk halina dönüşecektir. Balayı dönemi denen ilk 1 ayda ilişkide çok hafif bir sızlama veya rahatsızlık duyulabilir, ancak bu durum kısa zaman içinde tamamen kaybolur. Ön sevişme dönemi uzun olursa, ve duygusallık ön planda olursa, vajinanın kayganlığı sağlanmış olur, vajina genişler ve böylece ilk cinsel ilişki ve ağrısız olur. Ancak bu durum sağlanmadan hızlı bir şekilde ilişkiye başlanırsa, himenin  düzensiz zedelenmesi nedeniyle ağrı ve kanama daha fazla olabilir.
Cinsel birleşme sırasında çiftleri rahatsız eden korkulardan birisi de gebe kalma korkusudur. Bu gebe kalma ve kürtaj 
olma korkusu kadını cinsellikten uzaklaştırıp soğutabilir. Bu nedenle evliliğin hemen başında çocuk sahibi olmak istemeyen çiftler evlenmeden önce gebelikten korunma yöntemleri konusunda bilgi sahibi olmalıdırlar. Örneğin, gebeliği önleyici doğum kontrol haplarına doktor kontrolünde ve evlilik tarihinden önce başlamak gerekir.  Bu haplara uygun zamanda başlandığında ilk cinsel ilişkiden itibaren gebelikten korurlar. İlk cinsel ilişkide gebelikten korunmak  için kondom–prezervatif kullanılması da önerilebilir. 

Gelen sorular: Gerdek gecesi ilk cinsel ilişkide kızlık zarından (himen) dolayı çok ağrı sancı olur mu?, Bazı kadınlarda ilk cinsel ilişkide himenden (kızlık zarı) kanama olmaz diyorlar, bu doğru mu?, 

Hava Durumu
Saat