• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

Yumurtalık kanseri

İLETİŞİM ve ADRES:

0216 386 37 50 
0543 386 37 50

KÜÇÜKBAKKALKÖY MAH, EFE SOK, NO:6

ATAŞEHİR İSTANBUL

 yumurtalik-kanseri


 

Rahim ağzı kanseri, Rahim kanseri, Yumurtalık Kanseri nasıl saptanır?

 

 

Over (Yumurtalık) kanseri

Over (yumurtalık) kanseri erken teşhisi mümkün müdür?


Jinekolojik kanserler içinde en geç tanısı konabilen ve bu nedenle en fazla ölüme sebebiyet veren kanser türü olması nedeni ile ayrı bir öneme sahiptir.

Over (yumurtalık) kanseri sıklığı nedir?

Kadın kanserlerinn %4'ünü, genital kanserlerin ise %23'ünü meydana getirir. Her 100 kadından 5'i over kanseri nedeni ile yaşamını kaybeder. Over kanseri tanısı konan kadınlarda 5 yıllık yaşam % 35 civarındadır. Endüstrileşmiş ülkelerde daha fazla görülür. Bu çevresel faktörlerin etkisini düşündürmektedir.

Yumurtalık (over) kanserinin belirtilerini ve tedavisini anlatan videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

 yumurtalık - over kanseri

 

Rahim ağzı kanseri, Rahim kanseri, Yumurtalık kanseri tedavileri zor mudur?

Over (yumurtalık) kanseri hangi yaşlarda görülür?

 

Her yaşta görülebilmesine rağmen en fazla 45 yaşından sonra rastlanır. 75-79 yaşlar arasında pik yapar. Menopoz öncesi dönemde over tümörlerinin sadece % 7'si kanserken bu oran menopoz sonrası %30'a çıkar. Over dokusu pek çok değişik hücreyi barındırır. Kanserin köken aldığı hücre türüne göre de görülme yaşları ve oranları değişir. Overin ve diğer tüm dokuların ana yapısını oluşturan epitel hücrelerden köken alan tümörler en sık görülen tümürlerdir. Menopoz sonrası kanser teşhisi konan vakaların % 80'i epitelyal tümörlerken, 20 yaş altında teşhis edilen vakaların % 60'ı germ hücreli yani embryonik döneme ait hücreler ile ilgili tümörlerdir.

Over (yumurtalık) kanserinde risk faktörleri nelerdir?


Hormonal, ailesel ve çevresel faktörlerin over kanseri gelişimini etkiledikleri düşünülmektedir. Sık ve fazla sayıda kesintisiz bir şekilde yumurtlama olanlarda kanserin daha fazla görüldüğü bilinmektedir. Buna göre hiç gebe kalmamışlarda risk daha fazlayken doğum yapanlarda risk 1/2 ile 1/4 oranında azalır. Yumurtlamayı baskılayarak etki eden doğum kontrol hapları da kanser görülme sıklığını belirgin derecede azaltır. Yani inanılanın aksine doğum kontrol hapları kanser yapmadığı gibi over yumurtalık kanserine karşı koruyucu rol oynarlar.

 

Doğum kontrol hapları; rahim ve yumurtalık kanseri riskini azaltır mı?Buna karşılık menopoz sonrası dönemde eğer progesteron eklenmeden tek başına östrojen verilirse over kanseri riskinin arttığı iddia edilmektedir. Birinci derece akrabalarında over kanseri olanlarda hastalığın daha sık görülmesi genetik bir faktörün etkisini düşündürmektedir. Bu gözleme yönelik çalışmalar sonucu meme ve over kanserine neden olduğu saptanan bazı genler bulunmuştur.

Over (yumurtalık) kanserleri sınıflandırması nasıl yapılır?


Over kanserleri köken aldıkları hücre türüne göre 5 ana sınıf altında toplanırlar. Bunlar epitelyal tümörler, germ hücreli tümörler, stromal tümörler (yumurta hücresi ve follikülden köken alan), nonspesifik bağ dokusu hücrelerinden köken alan tümörler ve başka bir organdan metastaz yolu ie gelen tümörlerdir. Yumurtalık kanserleri ayrıca malign ve borderline olarak da sınıflanır. Malign kötü huylu demektir. Borderline tümörlerin ise histolojik davranışları selim ve malign arasında bulunur. Bu tümörler malign olanlara göre daha genç yaşlarda görülürler, hastalığın gidişatı çok daha iyidir.

Epitelyal tümörler de kendi aralarında yine köken aldıkları epitelyal hücrelere göre sınıflandırılırlar. Bunların %50-75'i seröz kistadenokarsinomlardır. Daha sonra sırasıyla müsinöz, endometrioid, brenner gibi tümörler gelir.

Over (yumurtalık) kanserlerinin başlangıcı ve hastalık seyri nasıldır?


Over kanserinde erken tanı son derece zordur. Çünkü çoğu zaman şikayetler belirgin değildir. Karın ağrısı, şişkinlik, hazımsızlık erken devredeki belirtilerdir. İleri evrelerde ise komşu organlara ait bası bulguları, karın ağrısı, pelviste kitle ve aşağı doğru bası hissi, vajinal kanama gibi spesifik olmayan şikayetlerdir. Hastayı doktora götüren en sık şikayet ise aşırı derecede karın şişliğidir. Bu şişliğin sebebi çoğu zaman karın içerisinde sıvı birikimi yani asittir.

 over - yumurtalık kanseri

Over (yumurtalık) kanserinde teşhis


Muayeneler esnasında özellikle menopoz sonrası kadınlarda pelvik alanda kitle saptanması over kanserini düşündürmelidir. Ultrasonografide çift taraflı ovarian kitle, 8 cm'den büyük kitle ile muayenede bu kitlenin hareketli olmaması tanıyı destekler. Ayırıcı tanıda 
Myom (Leiomyom) lar, normal ve anormal gebelikler ve diğer komşu organ kanserleri ekarte edilmelidir. Over kanseri düşünülen hastalarda aile öyküsü dikkatli alınmalı, iyi bir sistemik ve jinekolojik muayene yapılmalı, özellikle genç hastalarda smear tetkiki elde edilmelidir. Ayrıca damarlanmanın tespiti açısından Doppler ultrason ile komşu organları incelemeye yönelik radyolojik tetkikler yapılmalıdır. Manyetik rezonans ve bilgisayarlı tomografi kitlenin daha iyi incelenmesine olanak sağlar. Over kanseri tanısını güçlendiren ve bu konuda hekimlere son derece yardımcı olan bir başka tetkik de tümör belirteçleridir.

Over (yumurtalık) kanserinde Tümör Belirteçleri


Tümör belirteçleri kabaca normal dokularda fazla miktarda bulunmayan ancak malign dokulardan kana salınan maddeler olarak tanımlanabilir. Kullanılan ya da araştırma safhasında olan pekçok belirteç olmasına rağmen ideal bir tümör marker henüz saptanamamıştır. Over kanserinde en çok işimize yarayan Ca 125 adı verilen belirteçtir. Diğer belirteçler CA 15-3, CA 19-9, CEA, CA 72-4, AFP, HCG ve son olarak son yıllarda iyi huylu - kötü huylu ayırımını yapan ROMA testi (CA 125 ve HE 4 testi) dir. Over bölgesinde şüpheli bir kitle bulunan kadınlarda yüksek saptanması tanıyı destekler. Ancak sigara içimi, erken gebelik, 
Endometriozis gibi hastalıklarda da yükselebilmesi güvenilirliğini kısıtlar.

Over (yumurtalık) kanserinde evreleme

Over kanserinde evreleme cerrahi olarak yapılır. Bu işlem esnasında karın boşluğu orta hattan göbek üstüne kadar uzanan bir kesi ile açılır. Önce karın sıvısından örnek alınır. Daha sonra karın boşluğu gözle ve elle incelenir. Omentum adı verilen karın boşluğundaki organları çevreleyen yağ dokusu çıkartılır. Tümör dokusu mümkün olduğunca çıkartılır. Eğer sadece tek overde ise o over çıkartılır hastanın yaşı genç ise diğer overden biopsi alınır ve ameliyat esnasında patolojik incelemeye tabii tutulur. Eğer o overde de tutulum varsa rahim ve yumurtalıklar tamamen çıkartılır.Takiben pelvik alandaki ve aort damarı etrafındaki lenf düğümleri mümkün olan en fazla sayıda çıkartılmaya çalışılır.

Over (yumurtalık) kanserinde tedavi

 

Yumurtalık kanseri (over kanseri) tedavisi nasıl yapılır?Over kanserinin tedavisi birçok branştan hekimin bir arada davranmasını gerektirir. Bunlar jinekolog, onkolog, radyoterapist, kemoterapist, patolog, dietisyen ve psikiyatristtir.Tedavi kabaca cerrahi ve cerrahi olmayan olarak ikiye ayrılır. Bazen klinik olarak bulgu vermeyen vakalarda başka bir nedenden dolayı yapılan ameliyat sonucu şans eseri over kanseri tanısı konabilir. Bu gibi durumlarda evrelemeyi tamamlamak için hastanın yeniden ameliyat edilmesi gerekir. Cerrahi sonrası ise kemoterapi ve radyoterapi yaygın olarak uygulanır. Günümüzde henüz deneme aşamasında olan bazı hormon ve allerjik tedaviler de vardır.


Rahim (rahim zarı, endometrium) kanseri, rahim ağzı (serviks, kollum) kanseri ve yumurtalık (over) kanserinin özellik ve belirtilerini karşılaştırmalı olarak aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Yumurtalık Kanseri (Over Kanseri): Belirtiler, Tanı, Tedavi ve Önleyici Yaklaşımlar

Giriş

Yumurtalık kanseri, kadın üreme sisteminin önemli bir parçası olan yumurtalıklarda ortaya çıkan bir kanser türüdür. Genellikle sessiz ve belirsiz belirtilerle başlar, bu nedenle erken tanı konulması genellikle zordur. Ancak, yumurtalık kanseri, tanı konulduğunda etkili tedavi seçenekleri bulunabilen bir durumdur. Bu yazıda, yumurtalık kanserinin ne olduğu, nedenleri, belirtileri, tanı yöntemleri, tedavi seçenekleri ve önleyici yaklaşımlar hakkında detaylı bilgiler sunacağız.

Yumurtalık Kanseri Nedir?

Yumurtalık kanseri, yumurtalıklarda (overlerde) başlayan kötü huylu hücre büyümesini ifade eder. Yumurtalıklar, kadın üreme sisteminde yumurta hücrelerini üreten organlardır. Bu kanser türü, çoğunlukla belirtileri erken aşamalarda fark edilmediği için genellikle ileri aşamalarda tanı konulur.

Nedenleri

Yumurtalık kanserinin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, bazı risk faktörleri tanımlanmıştır. Bu risk faktörleri şunları içerir:

 1. Genetik Yatkınlık: Yumurtalık kanseri riski, ailede bu kansere yakalanmış birinci derece akrabaların varlığı durumunda artar.

 2. Yaş Faktörü: Yumurtalık kanseri genellikle menopoz sonrası dönemde ortaya çıkar ve ortalama yaşları 63'tür.

 3. Genetik Mutasyonlar: BRCA1 ve BRCA2 gen mutasyonları, yumurtalık kanseri riskini artırabilir.

 4. Endometriozis: Endometriozis geçmişi olan kadınlar, yumurtalık kanseri riski taşıyabilirler.

 5. Sigara Kullanımı: Sigara içmek, yumurtalık kanseri riskini artırabilir.

 6. Hormon Terapisi: Uzun süreli hormon replasman tedavisi (HRT) kullanımı, yumurtalık kanseri riskini artırabilir.

Belirtiler

Yumurtalık kanserinin belirtileri genellikle erken aşamalarda belirgin olmayabilir. Ancak, ilerleyen aşamalarda ortaya çıkan belirtiler şunlar olabilir:

 1. Karın Şişkinliği veya Ağrı: Yumurtalıkların büyümesi, karın bölgesinde şişkinliğe veya ağrıya neden olabilir.

 2. İştah Kaybı veya Mide Bulantısı: Yumurtalık kanseri, mide bölgesinde rahatsızlığa ve iştah kaybına yol açabilir.

 3. İdrar Değişiklikleri: Sık idrara çıkma, idrar yaparken zorlanma veya ağrılı idrar, yumurtalık kanseri belirtileri arasında yer alabilir.

 4. Bağırsak Alışkanlıklarındaki Değişiklikler: Kabızlık veya ishal gibi bağırsak alışkanlıklarında değişiklikler gözlenebilir.

 5. Cinsel İlişki Sırasında Ağrı: Cinsel ilişki sırasında ağrı veya rahatsızlık hissi olabilir.

Tanı

Yumurtalık kanserinin tanısı için bir dizi test ve görüntüleme yöntemi kullanılır. Bu testler şunları içerebilir:

 1. Pelvik Muayene: Doktor, yumurtalıkları elle muayene ederek anormallikleri değerlendirebilir.

 2. Kan Testleri: CA-125 gibi belirli kan testleri, yumurtalık kanseri belirteçlerini değerlendirebilir.

 3. Görüntüleme Testleri: Ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans görüntüleme (MRG) gibi görüntüleme yöntemleri kullanılarak tümörlerin varlığı belirlenebilir.

 4. Laparoskopi: Cerrahi bir prosedür olan laparoskopi ile bir kamera kullanılarak doğrudan iç organlara bakılabilir.

Tedavi Seçenekleri

Yumurtalık kanseri tedavisi genellikle cerrahi müdahale, kemoterapi ve radyoterapiyi içerir. Tedavi seçenekleri şunları içerebilir:

 1. Cerrahi: Yumurtalık kanseri tedavisinde en yaygın yaklaşım, tümörün çıkarılması amacıyla cerrahi müdahaledir.

 2. Kemoterapi: İlaç kullanımıyla kanser hücrelerinin öldürülmesini sağlayan kemoterapi, yumurtalık kanseri tedavisinde sıkça kullanılır.

 3. Radyoterapi: Yüksek enerjili ışınlar kullanılarak kanser hücreleri hedef alınır ve yok edilir.

 4. Hormon Tedavisi: Hormon reseptörleri üzerinde etkili olan ilaçlar, bazı yumurtalık kanseri türlerinde kullanılabilir.

Önleyici Yaklaşımlar

Yumurtalık kanserini önlemek için alınabilecek bazı önleyici yaklaşımlar şunlar olabilir:

 1. Genetik Testler: Ailede yumurtalık kanseri öyküsü varsa, genetik testler yaptırarak risk değerlendirmesi yapılabilir.

 2. Doğum Kontrol Hapları: Doğum kontrol haplarının uzun süreli kullanımı, yumurtalık kanseri riskini azaltabilir.

 3. Sağlıklı Yaşam Tarzı: Düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme ve sigara içmeme, yumurtalık kanseri riskini azaltabilir.

 4. Histerosalpingo-Ooferektomi (BSO): Histerosalpingo-ooferektomi, rahim ve yumurtalıkların çıkarılması işlemidir ve yüksek risk altındaki kadınlar için düşünülebilir.

Sonuç

Yumurtalık kanseri, erken aşamalarda belirtiler göstermeyen ve genellikle ileri aşamalarda teşhis edilen bir kanser türüdür. Bu nedenle, risk faktörleri göz önüne alındığında düzenli jinekolojik muayeneler, kan testleri ve görüntüleme yöntemleri ile erken teşhis önemlidir. Tedavi seçenekleri, hastanın durumuna bağlı olarak cerrahi, kemoterapi, radyoterapi ve diğer yöntemleri içerebilir. Ayrıca, genetik testler, sağlıklı yaşam tarzı seçimleri ve hormonal tedaviler gibi önleyici yaklaşımlar, riski azaltabilir ve bireyin sağlığını koruyabilir. Yumurtalık kanseri ile ilgili belirtiler fark edildiğinde, hemen bir sağlık profesyoneli ile iletişime geçmek ve detaylı bir değerlendirme yapılması önemlidir.Gelen sorular: Over yumurtalık kanserinde erken teşhis mümkün mü?, Over yumurtalık kanserinde ilk aşamada tedavi ameliyat ve sonrasında kemoterapi tedavisi midir?

Hava Durumu
Saat