• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

Gebelik ve Aşırı Bulantı ve Kusma (Hiperemezis Gravidarum)

İLETİŞİM ve ADRES:

0216 386 37 50 
0543 386 37 50

KÜÇÜKBAKKALKÖY MAH, EFE SOK, NO:6

ATAŞEHİR İSTANBUL

gebelikte aşırı bulantı kusma, hiperemezis

Hiperemezis gravidarum (Gebeliğe bağlı aşırı bulantı-kusma)
 gebelikte bulantı kusma, hiperemezis gravidarum

Hiperemezis gravidarum, gebeliğe bağlı basit bulantı-kusmalardan (aşerme) nasıl ayrılabilir?


Hiperemezis gravidarumda kilo kaybı, dehidratasyon (vücutta sıvı kaybı), elektrolit dengesizliği, asit-baz denge bozukluğu ve ciddi olgularda böbrek ve karaciğer bozukluğu söz konusudur. Aşerme 14-16. haftada kendiliğinden düzelir, ancak hiperemezis gravidarum tedavi gerektirir ve genellikle gebelik boyunca tekrarlar.

Hiperemezis gravidarum (Gebeliğe bağlı aşırı bulantı-kusma) ne sıklıkla görülür?


Tüm gebelerin % 60-80’inde aşerme yani basit bulantı-kusma görülebilir. Hiperemezis ise nadirdir, % 0.3 oranında görülür. Sıklık kültür ve ırka bağlı olarak değişir.


 

Hiperemezis gravidarumun (Gebeliğe bağlı aşırı bulantı-kusma) nedeni biliniyor mu?


Tam olarak bilindiği söylenemez. Hormonal, immunolojik ve psikolojik nedenler ileri sürülmüştür. Human koryonik gonadotropin (kanda gebelik testi hormonu), östradiol, progesteron, böbreküstü bezi ve hipofiz bezi hormonları suçlanmış, ancak kesin veri elde edilememiştir. Burada ilginç bir özellik, hastanede iyileşmeleri ve ev ortamında tekrar kötüleşmeleridir. Bu nedenle psikolojik faktörlerin önemli etkisinin olduğu düşünülmektedir.

 Gebelikte aşırı gaz ve geğirmeHiperemezisli gebelerde (gebelikte aşırı bulantı-kusma) bebeğin durumu kötü yönde etkilenir mi? 


Genel olarak hayır denebilir. Aslında hafif bulantı, kusması olan yani aşermesi olan gebelerde prognoz (hamileliğin ve bebeğin durumu) daha iyidir. Ancak hiperemeziste erken doğum ve düşük doğum ağırlığı riski yükselebilir. 


 Hiperemezis gravidarumda (gebeliğe bağlı aşırı bulantı kusma) anne açısından risk artar mı?


Yanlış tanı ve tedavi gecikmesi durumunda annenin durumunda bozulma olabilir. 


 

Hiperemezis gravidarumda (gebeliğe bağlı aşırı bulantı kusma) ciddi bulantı-kusmalarda tanısal yaklaşım ne olmalıdır?


Hiperemezis tanısı, diğer tüm nedenler ekarte edildikten sonra konmalıdır. Apandisit, kolesistit (safra kesesi iltihabı), hepatit, gastroenterit, pankreatit, pyelonefrit, tirotoksikoz ve hiperparatiroidizm de aynı şekilde bulgu verirler. Gebeliğin geç döneminde ortaya çıkan bulantı-kusmalarda diğer nedenler ve özellikle idrar yolları enfeksiyonu (gebelik ve 
Böbrek-İdrar yolları hastalıkları ) ve HELLP sendromuna gebelikte hipertansiyon - preeklampsi başlığı altında HELLP sendromundan bahsedilmiştir) araştırılmalıdır.

 

Hiperemezis gravidarumda (gebeliğe bağlı aşırı bulantı kusma) tanıda kullanılan yöntemler nelerdir?


Gestasyonel trofoblastik (mol, üzüm gebeliği) hastalıklar
 %25-30 oranında hiperemezis görüldüğünden gebeliğin normalliği ultrason ile görülmelidir. Diğer laboratuar tetkikleri arasında elektrolit, BUN, kreatinin, idrar analizi, tam kan sayımı, karaciğer fonksiyon testleri, tiroid çalışmaları (gebelik ve Tiroid Hastalıkları (Guatr ve diğerleri) )yapılmalıdır.

 gebelikte kusma

 

Hiperemezis gravidarumda (gebeliğe bağlı aşırı bulantı kusma) tedavi nasıldır?


Vücutta sıvı eksiği olmaması için damardan sıvı tedavisi yapılabilir. Özellikle B grubu vitaminler verilmelidir. Aşırı kusma varsa, ağızdan alım kesilir, sonra sık-az kuru karbonhidrat ve az miktarda sıvı içeren öğünlere geçilir. Kötü kokulu ortamlara gidilmemesi, yemek sonrası istirahat önerilir. Yemek borusunda yanma hissine karşı antiasit ilaçlar kullanılmalıdır. Psikolojik danışmanlık hizmeti yararlı olabilir.

 

Hiperemezis gravidarumda (gebeliğe bağlı aşırı bulantı kusma) hangi ilaçlar güvenlikle kullanılabilir?


Bir grup antiemetik yani bulantı kusmayı önleyen ilaçlar serumdan veya ağız yoluyla kullanılabilir. 

Gelen sorular: Her gebede (hamilede) aşerme, bulantı, kusma görülür mü?, Hiperemezis gravidarum ne demektir?, Aşerme gebelikte son aya kadar devam eder mi? Aşerme (gebelikte bulantı kusma, hiperemezis gravidarum) tamamen psikolojik mi?, İkiz gebelikte aşerme neden daha fazla olur?, Beta HCG'nin düzeyinin çok yüksek olması gebelikte bulantı kusmayı arttırır mı?, Hiperemezis tedavisi nasıl yapılr?, Aşerme tedaviside vücut susuz kalırsa anneye damardan serum tedavisi vermek gerekir mi?

 

 

Hava Durumu
Saat