• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

Dismenore (Ağrılı adet - regl)

İLETİŞİM ve ADRES:

0216 386 37 50 
0543 386 37 50

KÜÇÜKBAKKALKÖY MAH, EFE SOK, NO:6

ATAŞEHİR İSTANBUL

DİSMENORE (AĞRILI ADET GÖRME)

 

Ağrılı, sancılı adet (regl) görme (dismenore) nedir? 

 Dismenore, ağrılı adet regl

Dismenore (ağrılı,sancılı adet regl kanaması) nedir?

Adet kanaması sırasında veya hemen öncesinde kasıklarda ve karnın alt bölümünde ortaya çıkan rahatsızlık ve kramp tarzında ağrılara dismenore adı verilir. Dismenore primer (birincil) ve sekonder (ikincil) olmak üzere ikiye ayrılır.

Primer (birincil) dismenore :


İlk adet kanamasından sonraki ilk 1-2 yıl içinde ortaya çıkan ve kırklı yaşlara kadar süren dismenore türüdür. Bazen ilk doğumdan sonra ağrılar hafifleyebilir. Ağrının nedeni prostaglandin maddesinin yapımının artması nedeniyle rahimde olan kasılmalardır. Ağrı genellikle adet kanaması başlamadan 1-2 gün önce ortaya çıkar, adetin birinci gününde belirginleşir ve genellikle 2.günde azalır. Ağrı karnın alt kısmında aralıklı gelen kramp şeklindedir. Ağrı bir bölgede toplanabileceği gibi sırta, bele, kasıklara ve vulvaya (idrar yapılan açıklık ve vajinal açıklık) da yayılabilir. Ağrıya bazen terleme, yorgunluk, iştahsızlık, bulantı, kusma, ishal, baş dönmesi, baş ağrısı, baygınlık, kabızlık gibi belirtiler eşlik edebilir.

Sancılı adet görme aslında normal adet görme mekanizmasının önemli bir parçası olan uterus (rahim) kasılmalarının kadın tarafından ağrı şeklinde hissedilmesidir. Bu uterus kasılmalarının amacı uterus iç tabakasını atılarak yenilenmesi sırasında oluşan kanama miktarını en az seviyede tutmaktır. Kasılmalar esnasında uterusta bölgesel olarak prostaglandin adı verilen bazı maddeler salgılanır. Ağrıya yol açan bu prostaglandinlerin ya aşırı miktarda salgılanması ya da kadınlarda prostaglandinlere ağrı şeklinde aşırı duyarlılık oluştuğu kabul edilmektedir. Prostaglandin salgısı yumurtlama sonrasında oluşan bir olay olduğundan tipik olarak adet görmeden kısa süre önce başlayan adet bittikten sonra tümüyle kaybolan adet sancısı yumurtlama olduğuna dair belirtilerden biridir.

Sancılı adet görmenin nadir görülen nedenleri arasında serviks (rahim ağzı) girişi, Kürtaj , enfeksiyon gibi nedenlere bağlı olarak daralmış olması ve buna bağlı olarak adet kanının "zorlukla atılması" ve spiral kullanımı ( Aile Planlaması  başlığı altında spiral kullanımını inceleyebilirsiniz) yer alır.

Primer dismenore (ağrılı regl) ne gibi belirtiler verir?


Dismenore karnın alt bölgelerinde kramp benzeri ağrılar ve rahatsızlıklardır. Bu eşlik eden diğer belirtiler; Sırt ağrısı, baş ağrısı, bulantı, bacakların iç yüzünde hassasiyet olabilir.

Dismenore ile birlikte Premenstruel Sendrom  da (adet öncesi gerginlik sendromu (PMS))  görülebilir ancak bu şart değildir. 


PMS genelde adet başlangıcından birkaç gün önce görülür. Dismenoreli kadınların yaklaşık %10-15'inde şikayetler normal günlük aktivitelerini kısıtlayacak kadar şiddetlidir.

Eğer ağrılar;

Normal zamanında gelen bir adet kanamasına eşlik etmiyorsa
Her zaman olduğundan çok daha şiddetli ise
2-3 günden daha uzun sürüyor ise
Her zaman olandan daha farklı ise
mutlaka bir hekim kontrolünden geçilmesi gerekir.

Sekonder (ikincil) dismenore:


Seconder (ikincil) dismenorede (ağrılı adet görme) altta yatan bir patolojik (hastalık yapan) durum mevcuttur. Bir kaç örnek verecek olursak doğuştan olan kızlık zarının kapalı olması (imperfore himen), bazı vajinal (hazneye ait) veya rahime ait anormallikler  (imperfore himen ve diğer anormallikleri Kızlık Zarı (Hymen-Himen)  ve Rahim ve vajinanın doğuştan anomalileri  başlıkları altında inceleyebilirsiniz)   veya daha sonradan ortaya çıkan bazı hastalıklar gibi… Doğuştan olan problemler daha nadir olduğundan, sıklıkla daha genç yaşlarda ortaya çıkar.

Sekonder dismenore nedenleri nelerdir?


1-Endometriozis  ve Endometrioma (Çikolata Kisti)

2-Yumurtalık kistleri ( Over Kisti  )veya tümörleri

3-Pelvik İnflamatuar Hastalık 

4-Myom (Leiomyom) 

5-Uterus polipleri

6-Asherman sendromu (Rahim İçi Yapışıklık)

Asherman sendromu, dismenoreye (ağrılı Adet kanamasına) sebep olabilir.
7-Rahim içi araçlar (RİA) -- Aile Planlaması  başlığı altında RİA konusunu bulabilirsiniz.--

8-Rahim boynu (rahim ağzı, serviks) darlıkları

9-Rahim tümörleri ( Serviks kanseri ,  Endometrium Kanseri ve Uterus Sarkomu  ve diğerleri )

10-İmperfore hymen (kızlık zarının adet görmeyecek şekilde tam kapalı olması) Bu konuyu Kızlık Zarı (Hymen-Himen)  başlığı altında okuyabilrsiniz.

11-Çift uterus veya uterusda septun bulunması  -- Bu ve buna benzer konuları Rahim ve vajinanın doğuştan anomalileri  başlığı altında okuyabilirsiniz.--

12-Enfeksiyonlar

Dismenorede (ağrılı adet kanaması) ne zaman jinekolojik değerlendirme ve muayene  gerekir?


Adet sancıları ağrı kesicilerle kontrol altına alınabiliyorsa ve başka bir jinekolojik belirti yoksa jinekolojik muayene gerekli değildir. Ancak adet sancıları çok şiddetli olup genel iyilik halini etkilemeye başlamışsa ve/veya iş kaybına neden oluyorsa mutlaka jinekolojik değerlendirme yapılmalı etkili bir tedavi uygulanmalıdır.
Jinekolojik değerlendirmenin çok önemli bir amacı vardır. Endometriozis  (rahim iç tabakasının normal dışı bölgelerde bulunması), Endometrioma (Çikolata Kisti) , kronik enfeksiyon, yapışıklıklar, Over Kisti  (yumurtalık kisti), uterus Myom (Leiomyom)  ları ve diğer bazı jinekolojik hastalıklar kendilerine özgü belirtiler dışında aynen adet sancısı gibi belirtiler de verebilirler. Yapılan jinekolojik muayene bu durumların varlığını ortaya çıkarır ve böyle durumlarda tedavi tamamen farklı olur.

Dismenorede (ağrılı regl kanaması) nasıl tanı konulur?


Tanıda öncelikle hastanın öyküsü önem kazanır. Cevaplanması gereken bir takım sorular vardır. Bunlar:

Ağrının ne zaman olduğu

Ağrıyı geçirmek için ne yapıldığı

Eşlik eden başka bir şikayetin olup olmadığı

Doğum kontrol haplarının (Aile Planlaması  başlığında doğumkontrol haplarını inceleyebilirsiniz) ağrıyı azaltıp azaltmadığı, gün geçtikçe ağrının şiddetlenip şiddetlenmediği ve ağrılar nedeni ile aktivitenin bozulup bozulmadığıdır.

Ağrıların primer ya da altta yatan başka bir patolojiye bağlı olup olmadığını anlamak maksadıyla detaylı bir muayene yapılmalıdır. Herhangi bir enfeksiyon ya da kist gibi bir patolojiyi ayırt etmek için kan ve idrar tetkikleri ile ultrason incelemesi çoğu zaman gerekli olmaktadır.

Primer dismenore (ağrılı sancılı regl adet kanaması) tedavisi nasıl yapılır?


Dismenorenin (ağrılı adet görmenin) oluşmasını önlemek mümkün değildir. Ağrı doktorun size tavsiye edeceği ilaçları kullanarak hafifletilebilir. Yine;

Orta dereceli bölgesel sıcak uygulama iyi gelebilir. Bunun için sıcak banyo ya da ayaklara sıcak uygulama (sıcak bir havlu, termofor) önerilir. 

Her zaman iyi beslenme ve bunun adet kanaması sırasındada sürdürülmesi ağrıyı azaltama da etkilidir. Eğer kişide adet kanamasından önce baş ağrısı, karında şişlik,...vb problemler oluyorsa adetten 1 hafta önce tuz kısıtlanmasına gidilebilir. Yine doğal idrar yaptırıcı olan maydanoz, ıhlamur, kuşkonmaz gibi besinlerin bu dönemde alınması ödemi(vücutta su toplaması) ve ödemin neden olacağı rahatsızlığı giderir.

Yine diyette B vitamini ve Mg (magnezyum)'dan zengin besinlerin alınması bu dönemde oluşan rahatsızlıkları ve ağrıyı gidermede yardımcı olur.

B Vitamininden zengin yiyecekler:

Et, balık, karaciğer, kurubaklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, diğer sebzeler...

Mg(magnezyum)'dan Zengin Yiyecekler:

Yağlı tohumlar (fındık, fıstık, susam...vb.), koyu yeşil yapraklı sebzeler, öğütülmemiş tahıllar(kepekli ekmek)

Ağrıyı gidermede kullanılan bir diğer yöntem düzenli egzersizdir. Kas tonüsünü güçlendirici egzersizler ve nefes egzersizleri dismeonoreyi kontrol eder. Menstrual problemleri önlemek ve kas tonusunu artırmak için yüzme önerilen bir egzersizdir. Bunun yanında kişinin ev ortamında yapacağı hafif egzersizlerde ağrıyı azaltmada yardımcıdır.

Masajda ağrıyı azaltmada etkili bir yöntemdir. Ağrıyan bölgenin altına yoğurma tarzında ritmik masaj uygulanırsa ağrının algılanması azaltılabilir.

Düzenli uyku,gerginliği azaltacağından ağrıyı kontrol etmede kullanılır.

Kişinin kadın olmaya ve adet görmeye ilişkin pozitif tavır takınmasında ağrıyı oluşturabilecek psikolojik etkenleri giderir.

Psikolojik faktörler primer dismenorenin nedenlerinden biri olarak kabul edilir. Bu yüzden cinsiyete ilişkin olumlu duyguların sergilenmesi ağrının azaltılması için önemlidir.

Sekonder dismenore (ağrılı adet kanaması) tedavisi nasıldır?


Nedene yol açan hastalıklar gerekli tıbbi ve cerrahi tedavi ile düzeltilir ve tedavi sonunda ağrı azalır veya kaybolur.

Dismenorede (ağrılı adet kanaması) nasıl önlem alınmalıdır?


Dismenore alınacak bazı basit önlemler ile bir miktar engellenebilir. Örneğin adet kanaması öncesinde ve esnasında kahve, çay, kola, çikolata gibi kafein içeren gıdalardan uzak durulması, karın bölgesine masaj yapılması, uzun süre ayakta durmaktan ya da yürüyüş yapmaktan kaçınılması şikayetler üzerinde olumlu etki yaratır. Aşırı yorgun, sinirli kişilerde adet sancısı daha fazla görülür. Bu nedenle kanama esnasında dinlenmek son derece önemlidir. Yine kabızlığı olanlar bu sancıları daha şiddetli yaşarlar. Lifli gıdaların bol tüketilmesi kabızlığı önler. Bol miktarda su içilmesi, sigaradan uzak durulması, fazla miktarda alkol tüketilmemesi gibi basit ve kısa süreli önlemler ile sancılı adet kanamaları biraz daha rahat geçirilebilir.

Gelen sorular: Adet regl sırasında ağrı - sancı olması yani dismenorenin sebepleri nelerdir?, Adet regl ağrısında ağrı kesici ilaç alınabilir mi?, Yenilen yiyecek ve içeceklerle adet ağrısının ilgisi var mı?

 

 

 

Hava Durumu
Saat