• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

Epizyotomi ile doğum (Dikişli doğum)

İLETİŞİM ve ADRES:

0216 386 37 50 
0543 386 37 50

KÜÇÜKBAKKALKÖY MAH, EFE SOK, NO:6

ATAŞEHİR İSTANBUL

EPİZYOTOMİ (Dikişli doğum)

Epizyotomi (dikişli doğum) ne demektir?

Doğum sırasında bebeğin gelen kısmının vajina ve anüs arasında düzensiz yırtıklara neden olmadan ve bir an önce doğurtulması amacıyla vajina ile anüs arasındaki bölgenin (perine) kesilmesi ile yapılan doğum müdahalesine epizyotomi denir. Halk arasında "dikişli doğum" olarak bilinmektedir. İlk gebeliklerde vajina esnekliği daha önce doğum yapmışlara oranla daha az olduğundan ilk gebelikte uygulanma olasılığı daha fazladır. Epizyotomi kesileri en sık olarak mediolateral (çapraz) ve median (anuse dik) şekilde olabilir. Aslında her vajinal doğumda epizyotomi yapılması zorunluluğu yoktur. Doğumda epizyotomi yapılırsa, Müdahaleli Doğum  kapsamına girer.
Epizyotomi dikişi çok ince eriyebilen ameliyat iplikleriyle ve çoğu zaman estetik olarak dikildiği için ele gelmez. Epizyotomi dikişleri makata yakın olduğu için temiz tutulması ve günde 2-3 kez povidon iyodin (baticon) ile pansuman yapılması gerekir. Epizyotomi uygun olarak dikildiğinde ve enfeksiyon iltihap gelişmeden iyileştiğinde daha sonradan cinsel ilişkide ağrıya sebep olmaz. Eğer doğum sırasında yırtık oluşması ihtimali yüksekse, doğum doktorunun kesmesi yani epizyotomi yapması daha mantıklı olur. Çünkü düzensiz yırtıklar dikilse bile, epizyotomi dikişine göre iyileşmesi daha problemli olur.

 Epizyotomi ile doğum

Doğumun daha çabuk olması sağlanabilir mi?
Doğumda hastaneye yetişememe gibi bir durum olabilir mi? 


 

Gelen sorular: Her doğumda epizyotomi olması gerekir mi?, Epizyotomi dikişi ele gelir mi?, Epizyotomide neresi kesilir?, Epizyotomi çeşitleri nelerdir? Epizyotomi kesisi dik mi çapraz mı olur?, Epizyotomi bakımı nasıl yapılır?, Epizyotomi sonrasında cinsel ilişkide ağrı olur mu?, Epizyotomi olmadan doğum yapanlarda daha sonra problem olabilir mi? Epizyotomi dikişlerinin alınması gerekir mi?

 

 

 

 

Hava Durumu
Saat