• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Site Haritası
Takvim

Kadınlarda aşırı tüylenme (Hirsutizm)

İLETİŞİM ve ADRES:

0216 386 37 50 
0543 386 37 50

KÜÇÜKBAKKALKÖY MAH, EFE SOK, NO:6

ATAŞEHİR İSTANBUL

hirstizm, kadınlarda aşırı tüylenme

Hirsutizm (Kadınlarda aşırı kıllanma)

Hirsutizm (kadınlarda aşırı tüylenme) nedir?Hirsutizm, androjen adı verilen erkeklik seks hormonuna bağlı kıllanma artışı olarak açıklanabilir. Kıllanma artışı genelde üst dudak, çene, kulak, yanak, alt karın, sırt, göğüs ve üst kol ile uylukta meydana gelir.

 yüzde hirsutizm - kıllanmada artış


Hirsutizm, genelde androjen hormonunun artışına bağlı olarak meydana gelmekle birlikte bazen de kıl köklerinin bu hormona olan duyarlılığının artışı sonucunda da meydana gelebilir.

 karın bölgesinde hirsutizm (kıllanmada artış)

Hirsutizmin (kadınlarda aşırı tüylenme) sebebi nedir?


A) En sık rastlanılan nedeni, 
Polikistik Over Sendromudur (PCO).

 

Polikistik over sendromu, pkos, pcos, yumurtlama bozukluğunda tüylenme ve kısırlık olur mu?


PCO da tipik olarak 
Adet Düzensizlikleri İnfertilite (Bebek sahibi olamama), şişmanlık ve hirsutizm gözlenir. Bu hastalığa böbrek üstü bezlerinden ve overlerden androjen salınımını arttıran hipotalamo-hipofizer hastalığın neden olduğu sanılmaktadır.

B) Androjen salgılayan over (yumurtalık) tümörleri genelde hızlı kıl büyümesine, adet görmemeye ve virilizasyona (memede küçülme, seste kalınlaşma, klitoriste büyüme, alında açılma gibi) neden olurlar. Bu tümörlerden en sık testosteron hormonu salgılanır.

C) Bazı enzim eksiklikleri ve böbrek üstü bezinden uygunsuz hormon salınımı da hirsutizme neden olabilir. Böbrek üstü bezlerinden en çok salgılanan androjen dihidroepiandrosteron-sülfattır.

D) Nadiren diğer bazı durumlarda da (hipotiroidi ve akromegali gibi) hirsutizm olabilir. Herhangi bir nedene bağlanamayan hirsutizm durumları da vardır.

Hirsutizm (kadınlarda aşırı tüylenme) ve Hipertrikozis arasında ne fark vardır?


Hirsutizm, hipertrikozis denilen ve yer olarak normal, ancak miktar olarak artmış kıllanmadan ayrılmalıdır, çünkü tedavileri farklıdır.


Kullanılan bazı ilaçlar hirsutizme (kadınlarda aşırı tüylenme) neden olabilir mi?


İlaçlardan fenitoin, minoksidil, diazoksit ; kıl büyümesine neden olabilirler. Penisilamin ve streptomisin de çocuklarda benzer etki gösterirler. Hekzakolorobenzen (mantar öldürücü) de kıllanmada artışa neden olur.


Kadınlarda kıllanmada artışa (hirsutizm) neden olan başka hastalıklar var mıdır?


Porfiria, hipotiroidizm, dermatomiyozit, akromegali, Hurler hastalığı, Cornelia de Lange hastalığı kıllanmada artışa neden olabilir.


Kadınlarda aşırı tüylenmede (hirsutizm) hangi laboratuvar testleri yapılır?


E2, FSH, LH, progesteron, testosteron, dihidroepiandrosteron-sülfat, andrptenodion, bir gecelik (overnight) deksametazon süpresyon testi, iki günlük düşük doz deksametazon süpresyon testi, androstenodiol glukuronid ölçümleri tanıda yardımcı olabilir. Ayrıca şüphelenilen hastalığa yönelik testler de gerekli olabilir.


Kadınlarda aşırı tüylenme (hirsutizm) tedavisinde ne yapılır?


İlaç tedavisi
Tedavide ilaç olarak doğum kontrol hapları, progestinler, spironolactone, simetidine, GnRH analogları, siproteron asetat kullanılabilir.

 

Doğum kontrol hapları; rahim ve yumurtalık kanseri riskini azaltır mı?Kozmetik
Kozmetik olarak ağda, depilatörler, elektroliz, traş kullanılabilir.

Altta yatan bir hastalık saptanmışsa buna yönelik tedaviler daima önceliklidir.

Gelen sorular: Kadınlarda aşırı tüylenme hisrutizm neden olur?, Kadınlarda aşırı tüylenme hirsutizm tedavisi nasıl yapılır?, Kadınlarda aşırı tüylenme hirsutizm; adet düzensizliği, kısırlık, şişmanlık yapar mı?

Hava Durumu
Saat